„Na zimu se moc těšíme a pevně věříme, že letošní sezona bude lepší, než ty dvě předešlé. Před dvěma roky jsme měli areál v provozu všeho všudy 19 dnů a vloni 42 dnů. Tak doufám, že letos to bude aspoň 115 dnů,“ pousmál se provozovatel Lyžařského areálu Radegast Sihly na Krásné, který se nachází nad Zlatníkem ve směru na Visalaje, Štefan Komenský. Kvůli mizerným uplynulým sezonám tady novinky nepřipravují. Prozatím to ovšem vypadá, že nebudou muset ani zdražovat permanentky.

Žádné převratné změny nepřipravují ani v Lyžařském areálu Biocel Zlatník. I tady jsou důvodem stagnace špatné dvě uplynulé sezony. „Dovybavili jsme se letos jen jedním novým kvalitním sněžným dělem,“ konstatoval Pavel Kupka z Lyžařského areálu Biocel Zlatník. „Na zimu jsme kompletně připraveni a doufáme, že letos bude trochu lepší, než ty předchozí dvě,“ pousmál se Pavel Kupka. Ceny za permanentky by tu měly zůstat stejné jako vloni, jen lyžařská škola asi o stokorunu podraží.

Ski areál Opálená Pstruží se letos může pochlubit nově otevřeným snowparkem se spoustou překážek pro snowboardisty. „Přípravy na zimu jsou u nás v plném proudu,“ pověděl Petr Mikeska ze Ski areálu Opálená Pstruží, které leží na úpatí Ondřejníku.

Lyžařské středisko Třeštík na Bílé připravilo pro návštěvníky novou službu v podobě webové kamery. „Kromě toho také opravujeme vlek,“ připomenula Kateřina Vymazalová z Lyžařského střediska Třeštík. Celodenní permanentka tu bude stát pro dospělé 200 korun a pro děti 175 korun. Za deset jízd zaplatí dospělí 75 korun a děti 15 korun.

Lyžařský areál Kocianka, který leží na Podolánkách v Čeladné, má obrovskou devizu. Díky své poloze tu totiž bývá téměř vždy dostatek přírodního sněhu, který nemizí, ani když na okolních svazích není ani vločka. „Proto také nemusíme uměle zasněžovat, u nás si mohou lyžaři užívat čistě přírodního sněhu,“ pochlubil se provozovatel Lyžařského areálu Kocianka Pavel Vidlička. Pro letošní sezonu si tu pořídili zbrusu nový stroj na úpravu sjezdovky. Fungovat tu v zimě bude i lyžařská škola. „Ceny permanentek zůstanou stejné jako vloni,“ ujistil Pavel Vidlička. „Na zimu jsme připraveni a už se velmi těšíme,“ dodal.

Na Lysé už netrpělivě vyhlížejí třetí sníh
close zoom_in LYSÁ HORA (jr) – Na Lysé hoře prý zůstává ležet třetí sníh. Letos už na vrcholu dvakrát sněžilo, proto zdejší vlekaři netrpělivě vyhlížejí další sněhové mraky a doufají, že tentokrát to bude „ono“.
„Na sníh jsme připraveni a už se moc těšíme,“ usmíval se provozovatel lysohorského lyžařského střediska Břetislav Klimánek. Na nejvyšším vrcholu Beskyd je v provozu jižní sjezdovka. Její nespornou výhodou je její vysoká poloha, díky níž se tu sníh drží stabilně celou zimu i v období, kdy na níže položených místech taje. Zlé jazyky ovšem tradují, že je to sjezdovka jen pro skalní nadšence, protože sem nevede žádná lanovka a v zimě ani hromadná doprava, takže si sem sportovci musejí bagáž a sportovní náčiní vlastnoručně vynést na zádech. To už ale není tak úplně pravda. Lyžaři se totiž i se svou bagáží mohou nechat ke sjezdovce vyvézt sněžným skútrem. „Letos budeme zájemcům opět nabízet oblíbený balíček, který spočívá v tom, že kdo se nechá v pátek nebo v sobotu vyvézt skútrem nahoru, dostane pak výraznou slevu na ubytování i vleky. Je to cenově velmi výhodné,“ vysvětlil Břetislav Klimánek.
Stejně jako během předchozích let se tu bude lyžovat vždy o víkendech a v době lyžařských kurzů pak vlek pojede i během týdne. Ani ceny se letos na Lysé měnit nebudou. Dospělí lyžaři za permanentku zaplatí 220 korun a pro děti bude za 150 korun. Ubytování na vrcholu Lysé hory je možné buď v objektu Ski Lysá hora, které nabízí 35 míst, nebo v Kameňáku s kapacitou 25 lůžek.
Na Morávce připravili pro lyžaře překvapení
MORÁVKA (jr) – Ski areál Sviňorky na Morávce letos připravuje pro lyžaře řadu milých překvapení a novinek.
„Opravili a vylepšili jsme celý zasněžovací systém, takže sjezdovka letos bude kvalitněji upravená,“ prozradil provozovatel střediska Robert Volný. To ovšem zdaleka není všechno. „Připravili jsme také nový odbavovací systém na bezkontaktní karty. To přinese návštěvníkům mnohem větší pohodlí a více možností. Budou například moci využívat více druhů jízdenek, společné jízdné a další výhody,“ přiblížil Robert Volný, na co se letos mohou lyžaři těšit. Ani tím však ještě výčet novinek nekončí. „Pro letošní rok jsme domluvili společné jízdné se středisky Lyžování za domem v Palkovicích a s Horským střediskem Javorový vrch,“ vynesl trumf Robert Volný. Jelikož je sjezdovka na Sviňorkách součástí areálu Penzionu Jízdárna, návštěvníci tu budou moci využívat i dalších výhod. Ubytovaní hosté například mohou dostat ski pas zdarma. „Ceny permanentek zřejmě zůstanou velmi podobné těm loňským, jenom některé snad mohou doznat drobných úprav,“ ujistil Robert Volný.
V Mostech mají nová děla
close zoom_in MOSTY U JABLUNKOVA (mach) – Ski areál v Mostech u Jablunkova se na zimní sezonu připravuje již několik týdnů.
V Mostech již zkontrolovali funkčnost všech zařízení. Údržba na vlecích je také hotova. Návštěvníci tohoto střediska v Beskydech budou mít tuto lyžařskou sezonu větší jistotu, že si užijí lyžování i když třeba nenapadne sníh. „Ke stávajícím sedmi jsme koupili další tři nová sněžná děla, která budou pracovat v automatickém systému. To znamená, že kvalita výroby sněhu bude řízena počítačem. Tím se ještě zkvalitní a urychlí zasněžení kopce,“ řekl ředitel Ski areálu Mosty u Jablunkova Alois Martynek.
Martynek připomíná, že investice do zasněžení se vyplatila už vloni. V mosteckém Ski areálu se minulou sezonu lyžovalo plných 120 dní, přestože byla zima nejvíce skoupá na sníh. První lyžaři si v Mostech užili zimních radovánek již 18. listopadu a na sjezdovce bylo živo ještě na konci března, kdy už nikde v Beskydech nebyl dostatek sněhu. Po loňském úspěchu, kdy ranní víkendová škola pro děti byla mezi rodiči velmi oblíbená, bude opět k dispozici lyžařská školka a zdokonalovací kurzy pro děti. Ski areál také nově nabízí organizaci lyžařského výcviku na klíč včetně ubytování a dopravy do areálu.
Mezivodí a Bílá mají opět společné jízdné
STARÉ HAMRY, BÍLÁ (jr) – Lyžařský areál Ski Mezivodí na Bílé své příznivce překvapuje každoročně. Před rokem například přišel s novým dětským lyžařským parkem, kterému dnes už nikdo neřekne jinak, než Dětský ráj.
Zdejší provozovatelé také investovali do velmi kvalitních zasněžovacích děl, takže se místní sjezdovka může pravidelně chlubit největší pokrývkou technického sněhu široko daleko a lyžuje se tu, i když teploty zdaleka nebývají ideální. Areál disponuje třemi vleky pro dospělé, a jedním dětským vlekem. Nejdelší trať má 650 metrů při převýšení 110 metrů. Díky nočnímu osvětlení se tu dá lyžovat i večer. V areálu pamatují i na běžkaře, kteří se mohou proběhnout po okolním devatenáctikilometrovém udržovaném běžeckém okruhu Bílá.
„Letos jsme pořídili novou rolbu pro úpravu sjezdovky, je to vůbec poslední model, který existuje. Sjezdovky proto budou mnohem kvalitněji upraveny,“ pověděl provozovatel lyžařského areálu Ski Mezivodí Zbyněk Žák. „Další vylepšení se týká lyžařské školy, kterou bude nově provozovat jedna z nejlepších českých lyžařských škol,“ podotkl provozovatel. „Snad se nám také podaří na Vánoce otevřít úplně novou provozní budovu s pokladnami, půjčovnou, sociálním zařízením a restaurací. V současné době stavbu dokončujeme,“ prozradil další připravovanou novinku Zbyněk Žák.
Také v Mezivodí lyžaři mohou využívat odbavovací zařízení na bázi čipových bezkontaktních karet. „Díky velké oblibě v minulé sezoně jsme i letos zachovali možnost společného jízdného v rámci Ski regionu Bílá společně s Lyžařským areálem Ski Vítkovice Bílá,“ ujistil Zbyněk Žák. Ceny permanentek tu letos u některých druhů jízdného zdraží přibližně o deset procent.
V Bukovci mají novinky
close zoom_in BUKOVEC (lew) – Lyžařský areál v Bukovci má před sebou druhou sezonu. V té premiérové si zhruba šest set metrů dlouhou sjezdovku oblíbili i návštěvníci z Polska.
Jiří Heczko z Technických služeb Bukovec, které komplex provozují, předpokládá, že lyžovat se začne ve druhé polovině listopadu. „Samozřejmě to nedokážu odhadnout, ale když udeří mrazy, začneme zasněžovat. Nebudeme čekat a spoléhat se na přírodní sníh,“ řekl redakci. Dodal, že ve srovnání s loňskem jsou v areálu dvě děla navíc. „Rozšiřujeme lyžařskou školku, instruktoři budou provádět výuku pro začátečníky i pokročilé,“ uvedl Heczko. Nově je rozšířena půjčovna lyží se servisem i jejich prodejem, v horní stanici vznikne iglú s občerstvením. Pro zájemce jsou připraveny projížďky na saních. „Na horní stanici pro návštěvníky přichystáme ještě dvě překvapení,“ slibuje Heczko s tím, že loňské ceny pro lyžaře se nemění. „My budeme platit dražší proud,“ poznamenal. Náklady na výstavbu areálu dosáhly 28 milionů korun, bezmála dvacet milionů korun tvořila dotace ministerstva pro místní rozvoj. Historicky první sezona v Bukovci začala až před koncem roku 2007, takže trvala jen šedesát dnů. Přesto přišlo zhruba patnáct tisíc lidí. „Loni jsme začali trošku později, dodělávali jsme zasněžování, ale mohu říci, že ten zájem nás spíše překvapil. Začátky nejsou lehké, neměli jsme ani žádnou velkou reklamu,“ tvrdí bukovecký starosta Petr Jalowiczor. Podle něj si cestu do obce našli nejen lidé z Jablunkovska, ale například lyžaři z Karvinska, část návštěvníků byla i z Polska. „Je vidět, že umístění sjezdovky kousek od hraničního přechodu bylo šťastné,“ prohlásil. Nový areál se tak musí vypořádat hlavně s tím, že v něm zatím nejsou ubytovací kapacity. „To je věc, na které musíme zapracovat,“ naznačil starosta Petr Jalowiczor. Bližší informace na www.kempaland.cz. Čtěte také: S premiérovou sezonou jsou v Bukovci spokojeni
Malenovičtí mysleli mysleli také na motoristy
MALENOVICE (jr) - Přípravy na zimu jsou v plném proudu i v areálu Ski Malenovice, kde mají pro její „ostrost“ jednu z nejvyhledávanějších sjezdovek, je osm set metrů dlouhá s dvousetmetrovým převýšením. Pro méně zdatné lyžaře tu ovšem funguje i druhá menší sjezdovka s polovičními parametry.
„Byli jsme dobře připraveni už i na předcházející dvě sezony. Pořídili jsme totiž úplně nový skvělý velký vlek. Kvůli nedostatku sněhu jsme ho ale vůbec neměli možnost využít. Prozatím byl v provozu jen jeden víkend, jinak pořád pršelo. Letos jej už snad lyžaři budou moci konečně naplno vychutnat,“ pověděl Kamil Kurečka ze Ski Malenovice. „Vymysleli jsme navíc zlepšovák, jak zasněžit stopu i pod vlekem, což určitě přinese užitek jak lyžařům, tak i nám vlekařům,“ dodal. „Mimoto jsme také zvětšili parkoviště sto metrů od vleku, teď se tam vleze kolem osmdesáti aut,“ představil další novinku Kamil Kurečka. Jedním dechem si ale posteskl, že provozovatelé areálu tu mají spoustu nápadů a plánů, jak areál dále rozvíjet. Kvůli špatným minulým zimám a nízkým výdělkům ale zatím plány musejí počkat. V Malenovicích se ceny permanentek zvýší asi o deset procent.
V Palkovicích věří v lepší zimu
close zoom_in PALKOVICE (sru) – Sjezdovka v Palkovicích zažila po sobě dvě nešťastné sezony, kdy provozovatelé bojovali kvůli mírným zimám s nedostatkem sněhu. Proto věří, že ta letošní bude konečně o něčem jiném.
Akciová společnost Lyžování za domem, která sjezdovku v Palkovicích provozuje, zažila dvě slabé zimy po sobě. „Počasí nám opravdu vůbec nepřálo. Když to převedu na časový údaj, tak se na naší sjezdovce mohlo polední sezonu lyžovat jen jednatřicet dnů. Nepomohla nám ani sněžná děla, kterých máme v přepočtu na plochu nejvíce v regionu, neboť se teploty spíše pohybovaly nad bodem mrazu,“ vzpomínal vlekař sjezdovky v Palkovicích Kamil Trochta s tím, že lépe na tom byly areály, které leží v mnohem vyšší nadmořské výšce.
„Vlekaři ale musejí být optimisté, a proto pevně věříme, že ta letošní sezóna bude už konečně dobrá. Navíc máme pro lyžaře dobrou zprávu. I když se všechno kolem nás zdražuje, rozhodli jsme se ceny za vleky vůbec nezvyšovat,“ řekl ve čtvrtek Kamil Trochta.
V areálu palkovické sjezdovky jsou dvě sjezdové tratě, mezi nimiž prochází lyžařský vlek Garaventa s kapacitou sedm set lyžařů za hodinu. Délka velkého svahu je 386 metrů s převýšením 108 metrů. Délka malé sjezdovky je 230 metrů a jsou na ní umístěny dva vleky pro lyžaře začátečníky a děti, které jsou schopny za hodinu přepravit až 250 osob.
Součástí je i velké neplacené parkoviště pro 100 vozů.