Na vlakovém nádraží v Ostravě-Svinově si budou moci zájemci připálit svou lampičku nebo svíčku v 9.16 hodin, na ostravské hlavní nádraží dorazí vlak přibližně o deset minut později. Nádraží však nebude jediným místem, kde si bude možné betlémské světlo zapálit. Podle předběžných informací Huberta Janovského z Okresní rady Junáka v Ostravě bude světýlko k mání také na Štědrý den při školních mších po patnácté hodině v katedrále Božského Spasitele na náměstí Msgr. Šrámka v Moravské Ostravě a v kostele ve Staré Bělé.

Kromě toho budou skautské stánky s betlémským světlem zítra od 10 do 15 hodin na Alšově náměstí a u obchodního centra Duha v Ostravě-Porubě. Na Alšově náměstí pak budou stánky také v neděli 23. prosince od 10 do 14 hodin. Skauty s betlémským světlem přivítá v sobotu v 10.30 hodin ve své pracovně rovněž primátor Ostravy Petr Kajnar, poté starosta Poruby a také biskup Ostravsko-opavské diecéze František Václav Lobkowitz. „Betlémské světlo mohou lidé zapálit nejenom pro sebe, ale také jej předat přátelům a známým, lidem v nemocnicích a domovech důchodců,“ dodává Hubert Janovský. Betlémské světlo má u nás už svou tradici. Od doby, kdy jej brněnští skauti poprvé přivezli do České republiky, uplynulo 17 let. „Světlonoši“ ze skautského oddílu letos dorazili do Brna vlakem z Vídně už 15. prosince.

Ale až od dnešního dne jej budou skauti rozvážet vlaky Českých drah po celé republice.

Stručně z historie

Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru a přátelství. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se postupně rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své 21. výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Světlo přátelství, jak byl betlémský plamen také nazván, dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou skautů putuje v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

 

Rozvoz Betlémského světla 22. prosince v kraji:

R 733 Brno – Bohumín

R 909 Praděd) Brno – Jeseník

Vlakový spoj 1629 Olomouc hl. nádraží – Krnov

R 883 Krnov – Opava, východ

Osobní vlak 2929 Bohumín – Mosty u Jablunkova