Nedělní odpoledne trávili obyvatelé Třinecka jako za starých časů – bez elektřiny. Výpadek proudu postihl značnou část regionu a trval několik hodin.

„Výpadek elektřiny jsme začali evidovat kolem nedělního poledne. Nejhorší situace byla v podhorských lokalitách Beskyd. V terénu jsme měli všechny lidi,“ řekl mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Moravu Vladislav Sobol.

BEZ ELEKTŘINY

Ve větších městech, kde je na elektřině závislých více lidí, byla posléze situace napravena. Na některých místech ale nefungovala elektřina ještě dnes. Šlo především o Jablunkov směrem na Horní Lomnou, Mosty u Jablunkova nebo Bocanovice.

Dopravní nehoda v Bocanovicích na Třinecku.
Požár nákladního a osobního automobilu způsobil mnohamilionovou škodu

Bez svých oblíbených aktivit se museli obejít také někteří sportovci. Například nadšenci ze skupiny Javorový vrch – Super challenge! se tentokrát výstupu na oblíbenou horu vzdali. Našlo se jen pár odvážlivců, které ani víkendové počasí neodradilo od výstupu na Javorový.

Tamní meteostanice přitom o víkendu zaznamenala rychlost větru až téměř 130 kilometrů za hodinu. Na linku třinecké městské policie oznámil v neděli rozhořčený občan, že na budově gymnázia vlaje roztržená česká vlajka, čímž je hanoben symbol státnosti.

Operátor městské policie mu ale vysvětlil, že roztržení vlajky způsobil silný poryv větru, nikoliv něčí úmysl. Na nejméně čtyřiceti tuzemských stanicích zaznamenali meteorologové nejsilnější náraz větru překračující 100 kilometrů za hodinu, vítr o rychlosti přes 116 kilometrů v hodině zafoukal i na Lysé hoře.

Vyvrácený strom v ulici U Stromovky rozřezali dobrovolní hasiči.
Silný vítr zaměstnal hasiče, někde byli lidé bez elektřiny

POŠKOZENÁ VÝZDOBA

Ve Frýdku-Místku silný vítr způsobil jen relativně malé škody, a to hlavně na veřejném osvětlení. Pracovníci technických služeb zaznamenali spoustu poruch, které odstraňovali v průběhu celé neděle.

Kvůli silnému větru uletěly vlaječky ze stožárů veřejného osvětlení ve Frýdku-Místku.Zdroj: Deník / Dostál Karel

Nápor větru nevydržely stovky státních vlajek i podobizen městského znaku, které před víkendem u příležitosti státního svátku vyvěsili pracovníci technických služeb na stožáry veřejného osvětlení.

Látková vlajka pojištěna tkaničkou větru neodolala.

Ilustrační foto
Letos přišly v Beskydech o život už dvě rysice

„Bohužel nám zhruba polovina vlajek odlétla. Technologicky to budeme muset vymyslet asi jinak,“ podotkl šéf technických služeb Jaromír Kohut s tím, že se případ zřejmě bude řešit přes pojišťovnu. Zbylé vlajky v pondělí pracovníci technických služeb sundali, tak jak bylo původně plánováno.

Vlaječky poprvé ozdobily hlavní městské ulice před zářijovým státním svátkem, letos se mají na stožárech veřejného osvětlení objevit ještě okolo 17. listopadu.

Nešlo ale jen o vítr – jakoby počasí po změně času přešlo na zimní mód. Řidiči, kteří ještě nepřezuli, měli dnes problémy v horských silnicích. Kvůli sněžení a kluzké vozovce byla od pondělního rána pro kamiony uzavřena silnice I/56 mezi Bílou a Bumbálkou.

Na vrcholu Lysé hory ležela v pondělí ráno třícentimetrová sněhová pokrývka, teplota byla čtyři stupně pod nulou.

Bohumír Ďuričko na chodbě karvinského okresního soudu.
Ďuričko je na svobodě. Zkušební dobu soud stanovil na sedm let