Cílem takového prodeje je zmenšit množství odpadu, které vzniká balením potravin do sáčků a jednorázových obalů. Další výhodou je i omezení plýtváním potravinami zákazník si odnese přesně tolik, kolik chce, a nemusí se spokojit s již naváženým množstvím. „Obchod jsme otevírali především s myšlenkou umožnit nákup bez obalu a přístup k českým potravinám lidem, kteří o to podobně jako my stojí. Neočekáváme žádné velké zisky, a proto se ani nebojíme přílišného nezdaru,“ říká zakladatelka obchodu Eliška Malaníková.

Prodejnu začala připravovat zhruba před dvěma měsíci, během kterých nenarazila na žádné překážky. „Samozřejmě shánění zboží pro tento způsob prodeje je komplikovanější, ale s tím jsme dopředu počítali,“ dodává Malaníková. Potraviny pocházející od malozemědělců z okolí jsou zde o něco dražší, avšak většina zboží je cenově srovnatelná, či dokonce nižší než v supermarketech, a to i přesto, že je nabízena v bio kvalitě.

Během první půlhodiny od otevření ho navštívilo několik zákazníků. Ačkoliv zatím podle Malaníkové nemají v nabídce vše, co by si přála, už tak je sortiment poměrně široký zákazníci si mohou vybrat z nabídky obilovin, luštěnin, ořechů a sušeného ovoce, kávy, čajů i ovocných pyré.

MICHAELA LEBEDÍKOVÁ