Pizzerie Verdi ve Vendryni, Pizzerie U Martina v Řece, Penzion U Půdy v Třinci–Starém Městě a Restaurace Bowling Club Bystřice. To jsou další čtyři zařízení, která v úterý v třineckém Hotelu Steel obdržela certifikát Bez bariér.

Všechny objekty splnily základní požadavky bezbariérovosti, vůbec nejvíce – 76 procent bodů – získal Penzion U Půdy. Podmínkou pro získání značky je splnění certifikačních kritérií, jež odrážejí nejrůznější potřeby osob s jednotlivými druhy zdravotního postižení, ať již tělesné, zrakové či sluchové.

„Projekt Beskydy pro všechny si klade za cíl zpřístupnit turistická zařízení Těšínských Beskyd a Pobeskydí lidem se zdravotním postižením, a rozšířit tak jejich možnosti trávení volného času. Certifikát Bez bariér získalo již devět objektů, ve kterých mají zdravotně postižení klienti možnost strávit svůj volný čas s vědomím, že se o ně jako o rovnocenné zákazníky postará kvalitní poskytovatel služeb v turistice,“ řekla hlavní manažerka projektu Jarmila Šagátová. Dodala, že certifikát Bez bariér je pro mnohá zařízení snadno dosažitelný.

Stačí vyplnit na webových stránkách www.jedemetaky.cz dotazník, který vyhodnotí odborníci. Je-li zařízení shledáno jako bezbariérové, získá certifikát a je zařazeno do databáze objektů na zmíněných internetových stránkách. Zařízení poté do půl roku navštíví kontrola, která jeho bezbariérovost ověří. Hotely a restaurace, které zatím na značku Bez bariér nedosáhnou, mohou po vyplnění dotazníku zjistit, že vyhovují alespoň některým ze skupiny postižených osob.

Po odeslání on-line dotazníku je tak i toto zařízení zařazeno do databáze, v níž je uveden rozsah přístupnosti daného objektu. Moravskoslezský kraj je prvním krajem České republiky, kde systém certifikace probíhá. Do června příštího roku bude tato certifikace zdarma. Speciální značku mohou již od října používat dvě zařízení v Mostech u Jablunkova – Hotel Grůň a Penzion U Ski Areálu, dále Hotel Steel v Třinci, Hotel Visalaje z Krásné pod Lysou horou a krnovský Penzion Koliba.