Na území Třince se „lidé bez střechy nad hlavou“ s nástupem mrazivých dnů nejčastěji stěhují do vyhřátých čekáren, různých obchodních a panelových domů. „To období, kdy zalézali do kanálů, je už za naštěstí úspěšně za námi, neboť jsou dostatečně zajištěny. České dráhy proti bezdomovcům v Třinci dokonce nasadily i bezpečnostní agenturu, která tyto osoby s naší pomocí vykazuje. Ostatní cestující tak neobtěžují zápachem a nepořádkem, který po sobě zanechávají,“ upřesnil ředitel Městské policie v Třinci Josef Kužma s tím, že z preventivních důvodů zde posílají hlídky prakticky denně.

„Obyvatelům panelových domů doporučujeme, aby si po dvaadvacáté hodině dobře zamykali hlavní vchody, protože se jim bezdomovci mohou nastěhovat do sklepů. Potom nás lidé kvůli těmto nechtěných nocležníkům přivolávají, čímž nám přivydělávají práci. Takzvaný dům hrůzy se třeba neuzamyká nikdy,“ posteskl si ředitel Josef Kužma. Obdobný problém zažívají i markety, kde se tito lidé chodí alespoň trochu ohřát a umýt na toalety. Většinou na upozornění zákazníků je ochranka musí vypoklonkovat.

Ředitel Městské policie ve Frýdku-Místku Milan Sněhota redakci přiznal, že mají nyní podobný náplň práce. „Je to tak, kvůli bezdomovcům, kterým je někdy teprve přes dvacet let, zasahujeme v poslední době hodně často. Přesouvají se totiž do tepla. Odhadujeme, že se ve Frýdku-Místku může nacházet až dvě stě osob, kterým život na ulici prostě vyhovuje. Dost často ale mezi městy a okresy migrují. Azylové domy naprosto odmítají, protože se nechtějí přizpůsobit vnitřnímu řádu. I když mnohdy moknou a mrznou, raději si žijí podle sebe,“ zamyslel se Milan Sněhota, jenž si vzpomenul na tragický případ, kdy loni 25. prosince našli v místnosti s teplovodním potrubím pod mostem poblíž hokejové haly ve Frýdku-Místku dva mrtvé bezdomovce.

Oba se tehdy otrávili popíjením nemrznoucí směsi, kterou našli v kontejneru. „Po této události se odtamtud vyvezly čtyři kontejnery odpadků, na kterých přespávali. Potom se to tam proti dalšímu případnému vniknutí zajistilo, takže pevně doufáme, že se tam už v budoucnu něco podobného opakovat nebude,“ uzavřel Sněhota. V loňském roce v Třinci zemřel jeden bezdomovec, jehož tělo se našlo v garáži.