Z nelegálního stanování bezdomovců u hlavní komunikace poblíž místeckého Teska ovšem nemají radost strážníci.
Když je na ně redakce Deníku upozornila, potvrdili, že jejich táboření co nejdříve ukončí. „Poměrně mě to překvapilo, protože několik let byl v dané lokalitě od nich pokoj. Vzpomínám si, že naposledy po sobě zanechali velký nepořádek. Natahali si tam totiž i starý nábytek a koberce. Navíc se všude kolem stanů povalovaly papíry, prázdné lahve od alkoholu a různé krabice. Do úklidu se tehdy zapojili i zaměstnanci technických služeb. To ale neznamená, že by samotní bezdomovci nemuseli po sobě vůbec uklízet. Právě proto byli na místě strážníci, kteří dohlídli na to, aby se rovněž do uklízení zapojili," zavzpomínal vedoucí skupiny pro výkon hlídkové služby Městské police Frýdek-Místek Henryk Heczko s tím, že tento systém je u těchto osob daleko účinnější a smysluplnější než udělování pokut. „Vybrat od nich peníze je prakticky nemožné," poznamenal Henryk Heczko.
V TŘINCI BEZDOMOVCI VŮBEC NESTANUJÍ
Třinečtí bezdomovci si „stanová městečka" ve městě nestaví. Deníku to řekl ředitel Městské policie Třinec Josef Kužma. „Řeší to operativně. Podle své ekonomické situace a podle toho, jak mají navázané kamarádské vztahy, se pohybují v různých lokalitách," řekl Josef Kužma s tím, že k oblíbeným oblastem patří třeba náměstí Míru.
„V minulosti měli největší zájem pobývat například na autobusovém stanovišti nebo na nádraží Českých drah, ale tam jsme jim to nedoporučovali," řekl šéf strážníků. Případné problémy řeší hlavně domluvou, občas ale strážníci musejí udělit pokutu. „Největší pokuta byla pět set korun, většinou ale tak dvě stě, tři sta. V posledních letech jich ale není potřeba tolik udělovat," doplnil šéf strážníků s tím, že ve většině případů si bezdomovci po sobě i uklízejí.
„Podle údajů odboru sociálních věcí je v současné době v Třinci bez vlastního bydlení 150 lidí, z toho přibližně 30 těch, co žijí doslova na ulici," řekla mluvčí třinecké radnice Šárka Szlaurová. Doplnila, že odbor spolupracuje se Slezskou diakonií, která v Třinci provozuje několik zařízení pro lidi bez přístřeší muži bez domova se mohou obrátit na azylový dům Bethel ve Frýdecké ulici, pro ženy funguje v třinecké části Kanada azylový dům Sára. Přes den se bezdomovci mohou uchýlit i do nízkoprahového centra, které se nachází také ve Frýdecké ulici.
„Pokud o bydlení přijde matka, případně otec s dětmi, mohou využít služby azylového domu pro matky, který provozuje příspěvková organizace Centrum sociální pomoci Třinec," doplnila Šárka Szlaurová s tím, že lidem bez přístřeší pomáhá i sociální kurátor z odboru sociálních věcí.
Připomněla, že středisko Bethel zřizuje také funkci takzvaného streetworkera, který lidem bez domova nabízí pomocnou ruku přímo v ulicích.