Důvodem jsou časté kontroly, které zde provádějí místní městští strážníci. „Bezdomovci nám dělali veliké problémy. V Třinci je velké vlakové nádraží a tito lidé se zde často uchylovali,“ řekl ředitel Městské police v Třinci Josef Kužma. Svou přítomností pak bezdomovci znepříjemňovali lidem cestování, protože po sobě zanechávali veliký nepořádek. „Znečišťovali okolí různými papírky, výjimkou nebyly ani prázdné láhve,“ doplnil Kužma.

Městští strážníci tak zvýšili počet kontrol na nádraží. Bezdomovcům jejich časté kontroly moc „nevoněly“ a většina se v nádražní budově přestala zdržovat. „Dá se říct, že díky těmto kontrolám se bezdomovci v nádražní budově zdržují minimálně,“ prozradil Kužma.

Lidé bez přístřeší znepříjemňovali cestováni i lidem ve Frýdku-Místku. Redakcí náhodně oslovení cestující se však shodují, že se v nádražní budově tito lidé téměř nevyskytují.

„Bezdomovci se nedávno občas vyskytovali v čekárně na bývalém autobusovém stanovišti. Hlavně ve večerních hodinách a v zimních měsících tam bývali velmi často. Navíc smrděli a jejich přítomnost tak bývala pro ostatní nesnesitelná,“ řekl Marcel Viecek. „Kolikrát dělali kolem sebe nepořádek, že je museli městští strážnici z budovy vyvést. Nyní je to jiné. Ve městě je nové vlakové i autobusové nádraží a bezdomovci tam chodí minimálně. Je to podle mého dané také tím, že se na ně zaměřuje městská policie společně s personálem, který v nádražních budovách funguje,“ doplnil Viecek.

Tato slova potvrzuje i Marie Špolková. „Bezdomovci v nádražních budovách jsou podle mého názoru spíše problém zimních měsíců. Ale i tak si myslím, že ve Frýdku-Místku se situace na nádraží hodně zlepšila. Je to dáno i tím, že budova je rekonstruovaná a personál se snaží, aby lidé bez přístřeší neznepříjemňovali ostatním cestování. Když musíte čekat na přestup delší dobu, není přítomnost bezdomovce moc příjemná,“ řekla žena.

„Ale jsou v republice nádraží, kde si tito lidé vyskytují v hojném počtu, ale to se spíše týká větších měst, kde je na nádražích větší anonymita, než je tomu ve Frýdku, kde provoz vlaků není zase tak veliký,“ zamyslela se Špolková. „Bezdomovci se v nynějších teplých měsících spíše stahují někde do přírody v okolí města, kde je nikdo neruší. Pouze nepříznivé počasí je nutí hledat si nějakou střechu nad hlavou. Potkávám je třeba, jak se procházejí po supermarketech,“ dodala Špolková.