Bílé stopy pro běžkaře vznikly na dvou cyklostezkách, které jsou velmi využívány v letních měsících. Trasa kolem Olešné je dlouhá 4,5 kilometru, kolem řeky Ostravice je o dva kilometry kratší.

„Obě trasy budou mít projetu jednu běžkařskou stopu, v místech, kde to prostor dovolí, tedy v širších úsecích, budou stopy dvě. Proto žádáme pěší, kteří se po výše zmíněných stezkách taktéž pohybují, aby úmyslně neničili protažené bílé stopy pro běžkaře. Ty jsou projety tak, aby na stezkách bylo místo pro všechny, jak pro sportovce na běžkách, tak pro chodce,“ upozornila Deník tento týden mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

K slavnostnímu otevření bílé stopy pro běžkaře kolem přehrady Olešná mělo dojít už v sobotu, kdy se v devět hodin od restaurace „U Toma“chtěl mezi prvními na trasu vydat také primátor Petr Cvik, společně shorolezcem a vyznavačem zimních sportů Liborem Uhrem.

Vzhledem k nepříznivým klimatickým podmínkám se akceodkládá na nejbližší možný termín.

Běžecké lyžařské trasy budou upravovány nejméně dvakrát do týdne a to zejména před víkendem, kdy se očekává zvýšený počet běžkařů. Začátek a konec strojově upravených bílých stop bude označen informačními tabulemi s vyobrazením dané běžecké trasy a informacemi o možnosti občerstvení v její blízkosti. „Na realizaci tohoto projektu město získalo dotaci 181 tisíc korun z Moravskoslezského kraje,“ uvedl náměstek primátora Michal Novák.

Kam na běžky v Třinci?

Rájem pro běžecké lyžování se už stal třinecký lesopark. „Konečně i v Třinci napadlo dostatek sněhu, aby si mohli přijít na své milovníci běžeckého lyžování. Od pondělí připravuje v lesoparku lyžařskou stopu Správa tělovýchovných a rekreačních služeb města Třince,“ řekl Deníku Radek Kyselý z organizace STaRS, která má lesopark ve své správě.

„Celkem je upravováno asi 5 kilometrů běžeckých stop. Velkou výhodou běžkování v lesoparku je večerní osvětlení, takže není problém se vydat sportovat i v pozdějších hodinách. V případě dobrých sněhových podmínek budou trasy upravovány každodenně,“ zdůraznil Kyselý.

MARTIN ŠRUBAŘ
MAREK CHOLEWA