Na dvou místech v obci jsou několik dní nastříkány na cestě bílé pruhy značící „kontrolní“ zóny. V úterý 16. srpna se tu již objevili montéři instalující na sloupy na krajnicích kamerový systém, který má obecní úřad v Bílé pronajatý. „Od září spouštíme ostrý provoz,“ upozorňuje starosta Tomáš Kubačák.

Přidává docela alarmující zjištění z průtahu vesnicí, jenž nemá ani kilometr. „Čtyři a půl tisíce aut za den, z toho šest set kamionů. Na den připadá i čtyři sta dopravních přestupků, naměřili jsme zde maximální průměrnou rychlost i 115 kilometrů v hodině, přičemž povolených je samozřejmě 50,“ komentuje údaje z loňského sčítání.

Pomůžete malému Honíčkovi?
Malý Honzík z Frýdku-Místku bojuje s leukémií. Pomůžete?

Bílá se již několik let pokouší zklidnit dopravu ve své rozhlehlé obci, kde žijí necelé tři stovky lidí, ovšem vzhledem k jejímu rekreačnímu a turistickému charakteru se jich tudy denně pohybuje až dva tisíce. „Přestupky ze šedesáti procent páchají čeští řidiči, zbytek jsou povětšinou ti polští či slovenští,“ poznamenává starosta.

Na nedalekém – vlastně od západu sousedním – Valašsku přitom zkušenosti s měřením rychlosti v obcích a postihováním motoristů mají bohaté. „Rožnov, Zubří, Zašová. Na jednom z hlavních tahů to vydělalo šest milionů korun za tři měsíce, ale pohyb vozidel tam, pravda, mají větší,“ uvádí Kubačák.

Druhá etapa rekonstrukce Nádražní ulice v Českém Těšíně stále není u konce.
Problémy kolem Nádražní v Českém Těšíně nekončí. Kritici podali trestní oznámení

Bílá pojme měření rychlosti v obci tuplovaně; bude totiž okamžité (ve dvou místech) i úsekové (průměrem mezi dvěma body jízdy). „V zimě tady máme na vozovce prakticky trvale sníh, což znemožňuje úsekové měření rychlosti, proto jsme přistoupili i k měření okamžité rychlosti projíždějících vozidel, a to v obou směrech“ objasňuje starosta s tím, že systém budou mít v provozu čtyřiadvacet hodin sedm dní v týdnu.

Pokuty ovšem nezačnou chodit z Bílé, ale i z Frýdlantu nad Ostravicí – města disponujícího strážníky městské policie, kteří vyhodnotí údaje a předají je úředníkům k vyřízení postihů. Kubačák podotýká, že jejich vesnice bude v Beskydech hlídat „padesátku“ jako první. Nejblíže to dělají až v Havířově.