Již téměř čtyři měsíce uběhly od trestuhodného činu mladíků, kteří měli kostelík v Gutech srovnat ohněm se zemí. Od té doby se událo mnohé, na místo se vrhli jak památkáři, tak archeologové. O obnovení stavby kostelíka v Gutech se prakticky rozhodlo ihned poté, co třinečtí o svou chloubu přišli.

Pod svou ochranu si vzala výstavbu kostelíka ostravsko.opavská diecéze, která skrz své Biskupské lesy dodá většinu materiálu na výstavbu. „Našim zájmem je, aby byl materiál pokud možno z místních Beskydských lesů. V minulosti se tradičně stavělo z místních materiálů a surovin,“ uvedl Deníku vedoucí stavebního odboru Biskupství ostravko-opavského Václav Kotásek.

Na výstavbu dřevěné stavby je samozřejmě potřeba převážně kvalitního dřeva. „Nejpodstatnější jsou velké stromy pro konstrukci věže, roubení lodi kostela a stropní trámy. Jedná se hlavně o měkké dřevo jako jedle či smrk. Menší množství materiálu bude z dubu, toto dřevo bude dodáno především pro prahy věže,“ dodal Kotásek s tím, že bude použito i kusů o délce jedenácti metrů a středového průměru šedesáti centimetrů.

Z Beskydských lesů ale nebude pocházet jen dřevo, ale například i pískovec, ze kterého se vyrobí kamení na podezdívky, případně dlažby.

S těžbou dřeva na kostelík by se mělo již tuto zimu. „Kácet se bude pokud možno v zimním období, kdy je dřevo kvalitnější, má méně mízy. Také je vhodné, aby se kácelo stromy do vrstvy sněhu, což je ke dřevu šetrnější,“ dodal výhody zimního kácení Václav Kotásek.