Kdy se projedeme po obchvatu Frýdku-Místku? Pokud by šlo vše hladce, za zhruba tři a půl roku by podle státních institucí mohlo být hotovo. Po letech nesplněných slibů tomu však část obyvatel města nevěří. Přidali se k nim i někteří zastupitelé.

Debata na půdě magistrátu se rozhořela při projednávání zprávy o postupu přípravy a výstavbu obchvatu Frýdku-Místku, kterou dostali zastupitelé na stůl. „V tuhle chvíli nic fyzicky nebrání výstavbě obchvatu města Frýdku-Místku,“ poznamenal náměstek primátora Karel Deutscher s tím, že pozemky jsou vykoupeny na sto procent a čistí se už také skládka Skatulův Hliník, která leží v trase obchvatu.

Jenže obsah zprávy opoziční zastupitele neuspokojil. „Jsem přesvědčený o tom, že chyby na ministerstvu dopravy někdo dělá úmyslně,“ podotkl opoziční zastupitel Pavel Holý, kterému se také nelíbí, že v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury je na obchvat města vyčleněna pro letošní rok jen minimální částka. Navrhl, aby město zorganizovalo dopravní neposlušnost podobně jako například před rokem a půl, kdy zástupci radnice spolu s obyvateli města zablokovali na několik minut dopravu na silničním průtahu, a to přecházením po přechodu pro chodce. „Myslím si, že město nebylo nikdy blíž obchvatu,“ odmítl podobné úvahy Karel Deutscher.

Podle náměstka jsou přípravy na dobré cestě. Běží soutěž na zhotovitele obchvatu, zhruba za měsíc mají být známy její výsledky. Otevírání obálek s nabídkami stavebních firem se už několikrát posunulo, aktuálně se počítá s 25. zářím.

Stavební povolení pro trasu obchvatu od Ostravy na Frýdlant nad Ostravicí je několik let v platnosti, v červenci znovu vydalo ministerstvo dopravy povolení i pro další část obchvatu, která měří 2,3 kilometru a týká se území Natura 2000. Až do středy ale může každý účastník řízení, mezi nimi i ekologičtí aktivisté, podat rozklad. „Náš zájem o tuto stavbu bude nadále pokračovat,“ řekl předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Ředitelství silnic a dálnic navíc stále chybí stavební povolení pro více než třísetmetrový úsek obchvatu u čerpacích stanic poblíž Zelinkovic a Lysůvek. „Mám informaci, že ŘSD na tom intenzivně pracuje a doplňuje podklady, aby se znovu mohlo žádat o stavební povolení.“ doplnil Karel Deutscher.

Premiér Bohuslav Sobotka v minulém týdnu při návštěvě společnosti Hyundai Mobis v Mošnově řekl, že dokončení infrastruktury včetně obchvatu Frýdku-Místku je pro vládu prioritou. Potíže ale podle něj nejsou kvůli nedostatku kapacit na straně ministerstva dopravy nebo ŘSD. „Je to bohužel problém některých jednotlivců a skupin, které se snaží za každou cenu tyto stavby brzdit,“ konstatoval premiér.

Železniční stanice ve Frýdku-Místku. Ilustrační foto.
Lokalita u nádraží ve Frýdku se dočká změn