Například v Třinci se budoucí školáci v doprovodu rodičů představí učitelům už 19. a 20. ledna.

Právě v hutnickém městě očekávají, že k zápisům dorazí nejsilnější ročník minimálně za poslední dekádu, alespoň pokud jde o celkový počet dětí v předškolním věku.

K zápisům by příští týden mohlo přijít 415 dětí, v září by pak mohlo do škol skutečně nastoupit 383 prvňáčků. „Pokud by se to potvrdilo, byl by to nejvyšší počet za posledních dvanáct let," řekla včera redakci Vladimíra Kacířová z odboru školství, kultury a tělovýchovy městského úřadu v Třinci. Pro zajímavost: ve školním roce 2009/2010 nastoupilo do základních škol v Třinci jen 283 prvňáků, vůbec nejméně v novodobé historii, v dalších letech to pak bylo obvykle 300 až 350 žáků prvních tříd.

Zápisy se uskuteční například v třinecké Jubilejní Masarykově ZŠ a MŠ. Před rokem k nim přišlo třicet předškoláků. „Já doufám, že letos by mohlo přijít kolem čtyřiceti dětí," naznačila ředitelka Darja Hoffmannová. Loni v září nastoupilo do školy 28 prvňáčků, škola pro ně otevřela dvě třídy po čtrnácti dětech. „Zastáváme názor, že první a druhá třída je pro dítě to nejdůležitější. Nechceme v těchto třídách velké počty, mělo by to být do dvaceti dětí," dodala Hoffmannová s tím, že v případě velkého zájmu by škola otevřela jednu první třídu ve škole na Podlesí, která k Jubilejní Masarykově ZŠ a MŠ patří. Darja Hoffmannová připomněla, že od loňského roku na škole funguje přípravná třída, kterou navštěvují děti s odkladem povinné školní docházky. „Přípravnou třídu máme jako jediní v Třinci, povolil ji kraj a momentálně je v ní čtrnáct dětí. Velice se osvědčila," shrnula ředitelka. Velká očekávání před zápisy mají i v dalších velkých třineckých školách, ke kterým patří zejména ZŠ Slezská, ZŠ Koperníkova a ZŠ Dany a Emila Zátopkových.

Ve stejném termínu jako třinecké děti půjdou k zápisu i předškoláci v Dobré zápis do 1. tříd se tam totiž uskuteční 19. ledna. V ZŠ Jablunkov, která sídlí v Lesní ulici, budou zápisy 21. a 22. ledna. Škola už včera připravila informační schůzku pro rodiče budoucích prvňáčků.

V řadě měst a obcí zápisy proběhnou až v únoru. Týká se to také Frýdku-Místku, kde je termín stanoven na 1. a 2. ledna.

„V září 2015 nastoupilo do prvních tříd 577 žáků," naznačila mluvčí magistrátu Jana Matějíková. „Loni přišlo k zápisům do prvních tříd 682 dětí, letos předpokládáme, že přijde přes 700 dětí," poznamenala mluvčí. Pro školní rok 2016/2017 se zapisují zejména děti, které se narodily od 1. září 2009 do 31. srpna 2010, k zápisům však přijdou i mladší.