Frýdecko-místečtí radní a někteří zastupitelé včera v pravé poledne na patnáct minut zablokovali silnici I/48 u přechodu pro chodce v Zelinkovicích. Chtěli tak vyvinout tlak na stát, aby podpořil výstavbu obchvatu města. „Chtěli bychom ale také apelovat na soudy, aby v případech ekologických žalob, obzvláště pak občanského sdružení Beskydčan, zohlednili a upřednostnili zájmy většiny obyvatel před menšinou,“ uvedl mimo jiné v prohlášení náměstek primátorky města Michal Pobucký (ČSSD).

Za patnáct minut, kdy radní silnici blokovali, se vytvořily v obou směrech jeden a půlkilometrové kolony aut, přičemž někteří řidiči demonstraci trpělivě snášeli a jiní dávali nevoli najevo troubením. „Jezdím tímto úsekem často, jezdí se tu dobře a nemám s tím žádný problém. Ale když je třeba protestovat, tak ať se protestuje,“ krčil například tolerantně rameny polský řidič Pawel Wreunczycki.

„Kolony se utvořily na jednu stranu až k firmě Blanco v Chlebovicích a na druhou stranu do Místku k Tescu. Čekali jsme, že to bude ještě horší, ale blokáda byla naplánovaná mimo špičku, takže kolony nakonec nezasáhly až do centra města,“ konstatoval tiskový mluvčí frýdecko-místecké Policie ČR, která situaci monitorovala, Ivan Žurovec. „Kdyby ale blokáda proběhla jen o několik desítek minut později, zřejmě by to byl dopravní masakr,“ podotkl. „Dobu mimo dopravní špičku jsme vybrali záměrně, chtěli jsme na problém jen upozornit. Příště už ale zvolíme radikálnější čas,“ sdělil Michal Pobucký.

Kromě radních protestujících v podstatě proti ekologům z Beskydčanu, na místě současně proběhla ještě druhá demonstrace proti samotným městským radním, kterou zorganizovala frýdecko-místecká ODS. Její členové na zelinkovickém chodníku stáli s transparenty jako: „Radní, neblokujte a pracujte,“ nebo „8 let pasivity radnice,“ jimiž chtěli poukázat na nedostatečné lobování města za stavbu obchvatu.

„Distancujeme se od tohoto fyzického zablokování silničního průtahu. Skutečné příčiny nevyhovující dopravní situace vidíme v dlouhodobé nečinnosti představitelů města. Násilné akce ze strany radnice nyní nepřinesou urychlení, nýbrž zkomplikování dalšího postupu stavby,“ prohlásil Igor Svoják z ODS. Právě zastupitelé za ODS však původně sami blokádu navrhovali. „To jsme ale ještě nevěděli, že radní nedělají nic pro to, aby obchvat urychlili,“ vysvětlil Svoják. Radní však kontrují, že to není pravda a naopak, že pro obchvat dělají vše, co je v jejich silách. „Jen politikaří a před volbami si hřejí svoji polívčičku,“ vzkázal na adresu ODS Michal Pobucký.

Deník zjistil neoficiální informaci, že Ivo Košťála se sdružení Beskydčan dokonce někdo v souvislosti s obchvatem zbil, ten prý však tvrdí, že spadnul ze žebříku. „Není to pravda,“ uvedla však jeho manželka Šárka Košťálová.

„Necítíme se být vinní, jen striktně zastáváme pozici ochránců přírody. Už na začátku padlo špatné rozhodnutí. My jsme na chybu poukazovali, ale celou dobu situaci nikdo neřešil. Vina je na straně politiků,“ vyjádřila se k blokádě Šárka Košťálová ze sdružení Beskydčan.

Související články: Zde

K tématu:

Kdo blokuje dopravu?

Vedení města Frýdku-Místku dnes uspořádalo blokádu silničního provozu na komunikaci I/48 pod heslem „Jinak to nejde, i ve Frýdku-Místku žijí lidé.“ Myslím, že to mohlo jen málokoho splést. Většina občanů Frýdku-Místku je natolik soudná, že má v této tisíckrát diskutované věci dávno jasno. Přesto si neodpustím připomenout alespoň tři základní fakta:

• Uběhlo více než 12 let ode dne, kdy byl po cca pětileté diskuzi schválen územní plán města Frýdku-Místku a v něm také silniční obchvat města v tzv. „jižní“ variantě.
• Za těch 12 let se nepodařilo obchvat vybudovat.
• Po většinu tohoto času byla ČSSD nejvlivnější silou ve vedení města i státu. Pro obchvat však udělala velmi málo.

Přesto, anebo možná právě proto, křičí dnes sociální demokraté nejhlasitěji ze všech a před televizními kamerami „zachraňují“ Frýdek-Místek. Křičí, a přitom mohli a měli již po tři volební období o obchvat usilovat. Dnes pod vedením primátorky města a za dozoru městské policie vstupují odvážně na vozovku a zastavují dopravu. Zbytečně, doprava už se ve Frýdku-Místku díky jejich mnohaleté nečinnosti tak jako tak zastavuje sama.

Obchvatu města nijak neprospěje, když se budou politici vrhat pod kola kamionů nebo jeden na druhého. Proto jsme letos v dubnu vyzvali všechny dobré lidi, aby se připojili k naší iniciativě, jejíž smyslem je spolupráce se všemi orgány a institucemi, které tuto stavbu připravují, respektive její přípravě brání, s cílem co nejrychleji zahájit vlastní stavbu. Jsme přesvědčeni, že teatrální gesta lidí z radnice Frýdku-Místu nemohou přinést ani více peněz, ani uspíšení akce, přinesou pouze několik stovek rozhněvaných řidičů, kteří za dlouholetou nečinnost vedení města rozhodně nemohou.

František Kopecký, senátor