Oznamovatel, který na jednotku čekal v místě události, již bobra v ne příliš hluboké jímce, tvořené betonovou skruží, viděl během předchozího dne. Předpokládal ovšem, že pouze odpočívá.

Následující den našel zvíře při procházce na stejném místě znovu a uvědomil si, že není v jeho silách dostat se z jímky ven. Obavy z případného agresivního chování zvířete jej přivedly na myšlenku, povolat na pomoc hasiče.

Muzeum meteoritů chystá pozorování Perseid a program o meteoritech na Kohutce, 8. 8. 2023.
Víkendový vesmír na Kohutce: Perseidy na nebi, ale i meteority na louce

„Hasiči po příjezdu na místo události zjistili, že je jímka na zvíře opravdu příliš vysoká a bobr se tak ocitl v nepřekonatelné pasti,“ potvrdila mluvčí hasičů Kamila Langerová.

Ani hasiči se nechtěli dostat do přímého kontaktu se zvířecími zuby či mrštným ocasem, vymysleli tak neotřelý záchranný postup.

Zdroj: Youtube

Do jímky napustili vodu ze své cisternové automobilové stříkačky a ve chvíli, kdy se bobr pláváním na hladině přiblížil k okraji betonové skruže, mu lopatami pomohli ven.

„Záchrana skončila úspěchem, bobr se okamžitě po vysvobození vydal do potoka Olešná, který je jedním z přítoků řeky Ostravice. Celá záchranná akce zabrala hasičům zhruba deset minut,“ doplnila Langerová.

Záchrana psíka z meliorační šachty v Havířově, červen 2023.
Drama v Havířově. Hasiči zachránili malého psíka Ninu z meliorační šachty

Hasiči se potýkají se záchranou zvířat spadlých do různých šachet, kanálů či jímek poměrně často. Zhruba před dvěma měsíci takto zachránili ti z Havířova malého psa.