Hutnické město se od soboty pyšní největším tuzemským street workout parkem. Vyrostl na ploše vedle sportovní haly STaRS, má velikost 25 krát 21 metrů a zájemci si mohou zacvičit na 24 posilovacích prvcích. Výstavba street workout parku se připravovala déle než rok.

Venkovní tělocvična našla v Třinci své místo v prostoru vedle sportovní haly a krytého bazénu u velkého parkoviště. „Bývalá asfaltová plocha byla upravena a na ní byla vybudována bezpečnostní dopadová plocha, která slouží k bezpečnému cvičení na posilovacích prvcích. Splňuje tak požadované normy, které takové street workout parky vyžadují. V současné době se jedná o největší park tohoto typu v České republice," potvrdil ředitel městské příspěvkové organizace STaRS Radek Procházka.

Sobotní slavnostní otevření sportoviště provázel zajímavý program. Zájemci se mohli seznámit s tím, jak street workout park vlastně využívat, připraveny byly i soutěže v několika disciplínách.

Město už dříve zveřejnilo, že cena posilovacích prvků workout parku činí zhruba 682 korun bez DPH, celková cena, včetně stavebních prací pak dosáhla 2,04 milionu korun. V hutnickém městě se nechali inspirovat faktem, že cvičení s vlastní tělesnou váhou je ve světě čím dál populárnější, a to právě v tréninkových parcích, které jsou běžně dostupné zdarma.

STAROSTA: HŘIŠTĚ BYLO TREFA DO ČERNÉHO

„Chceme, aby byl Třinec atraktivní i pro mladé lidi. Street workout je další možnost, jak smysluplně vyplnit volný čas. Na posilovacích prvcích si ale bude moci vylepšit kondičku samozřejmě každý, kdo má chuť a zájem," konstatovala starostka Věra Palkovská. Pracovat na svém těle a zároveň se nepotit v uzavřené posilovně mohou i nadšenci v Bystřici. Hřiště tam vzniklo na základové desce o rozměrech 12 krát 8 metrů vedle domu s pečovatelskou službou Senior. „Jsme si jistí, že to byla trefa do černého. Zastupitelé dokonce schválili záměr rozšíření workoutového hřiště o další cvičební prvky, vycházíme tím vstříc poptávce a obrovskému zájmu," řekl starosta Bystřice Roman Wróbel s tím, že na nových prvcích by si sportovci mohli zacvičit už na jaře příštího roku.

„Začátky nebyly jednoduché, šli jsme do něčeho nového, ale nakonec se to povedlo. Už v zimě jsem věděl, že je vyhráno, protože někteří nadšenci začali hřiště navštěvovat v době, kdy mrzlo," uvedl starosta. Sportovci si podle něj založili workoutový kroužek dvacítka cvičenců se schází pravidelně každý pátek v 17 hodin, aby si společně zaposilovali.

Návštěvnost workoutového sportoviště si pochvalují i v Jablunkově, kde hřiště v parčíku u městského lesa otevřeli loni v srpnu. „Mám pouze kladné ohlasy. Zpočátku sice byly řeči, pro koho to stavíme, ale pokaždé, když jdu kolem, jsou na hřišti lidé. Je využívané," řekl starosta Jablunkova Jiří Hamrozi.

Nadšenci mohou využívat například hrazdy, bradla nebo cvičící lavičky. Venkovní posilovna vyšla městskou kasu na 210 tisíc korun, při stavbě pomohli tamní dobrovolní hasiči.

Cvičit venku mohou zájemci i ve Frýdku-Místku. Jedna z částí multifunkčního hřiště u přehrady Olešné slouží fitness a skládá se z několika cvičebních stanic. Sportovci se mohou protahovat, procvičovat udržení rovnováhy nebo se třeba věnovat krokovým cvičením.