Cílem protestní akce je odklonit nebo alespoň zredukovat kamionovou dopravu v úseku Třinec-Mosty u Jablunkova a apelovat za urychlení výstavby dalšího úseku I/11 (Bystřice-Oldřichovice). Důvodem, kvůli kterému se organizátoři rozhodli k této akci, je zoufalá a stále se zhoršující situace v souvislosti se stavebními pracemi na mezinárodním silničním tahu I/11 ve Vendryni a v Hrádku. Hlavním organizátorem jmenovaného protestu je krajský zastupitel Petr Gawlas, nikoliv obec Hrádek,“ upozornil starosta Robert Borski. - přečtěte si také: Zdržení s pozemky může oddálit stavbu silnice I/11

Situace v Hrádku se bude zhoršovat

Dodal, že obec tuto akci podporuje, a tak se jí jako starosta zúčastní. „Mimo jiné proto, že postup stavebních prací v Hrádku bude v příštích měsících v mnohém větší míře negativně ovlivňovat život místních obyvatel. Odklon nebo alespoň regulace kamionové dopravy je, dle našeho názoru, reálným řešením, jen je k tomu třeba, aby orgány, které v této věci rozhodují, naši zoufalou situaci nebagatelizovaly a našly potřebnou vůli alespoň ke kompromisnímu řešení. Velmi bude záležet na tom, kolik protestujících se akce zúčastní,“ poznamenal Robert Borski.

„Co se týká technického zabezpečení protestu, chtěl bych sdělit následující: občané nebudou blokovat silnici trvale, budou jen legálně přecházet přes přechod v momentě, kdy budou mít na semaforu zelenou. Když budou mít červenou (90 sekundový interval), pojedou automobily. Řidičům kamionů bude rozdáván informační leták, aby nevnímali svoji situaci, jako že jsou rukojmím protestujících, ale že je tento protest i v jejich zájmu,“ poznamenal.

Borski říká, že v posledních dnech lidé často pokládají dotaz, proč akci neorganizuje starosta Hrádku nebo hrádecké zastupitelstvo, když už se protest koná právě v této obci.

Nejde o neposlušnost samosprávy, ale občanů

„Charakter protestní akce typu občanské neposlušnosti, dle mého názoru, nepřísluší organizovat starostovi. Základní starostovým úkolem je působit ve své obci tak, aby občané neměli důvod organizovat podobné akce. Když jeho úsilí selže nebo když občané posoudí jeho snahu za nedostatečnou, ať dají svou nespokojenost najevo oni. Spontánně. Už z názvu vyplývá, že se jedná o „občanskou“ neposlušnost, nikoliv neposlušnost „samosprávnou“. Organizátorem, ostatně, může být kdokoliv, tedy i ten, který výše uvedený dotaz pokládá,“ konstatoval starosta Robert Borski.