„Vůbec jsem netušila, že se má Slezan bourat. Dozvěděla jsem se to z plakátu, na kterém byly informace o demolici. Zaskočilo mě to, myslím, že by se budova dala opravit," poznamenala v blízkosti vlakového nádraží ve Frýdku Jana Dedková. Vyklízení a třídění odpadů z areálu bývalé přádelny začalo v druhé polovině února. Do samotné demolice se dělníci pouští tento týden.

Podle ohlasů ze sociálních sítí k ní ale vůbec nemuselo dojít. Lidé v bouřlivé diskuzi obviňovali vedení Frýdku-Místku, že jeden ze symbolů města padne k zemi s tichým souhlasem magistrátu. To ale primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký odmítl s tím, že případný zásah do soukromého majetku je téměř nemožný. O odkupu budov jednalo město s majiteli bezúspěšně.

Stav bývalé textilky se od ukončení výroby postupně zhoršoval. Nedávný verdikt statika zněl jasně: buď zásadní rekonstrukce, nebo demolice. Zvítězila druhá varianta. „Je mi to líto, dalo by se to krásně přestavět na loftové byty," poukázal jeden z obyvatel Frýdku-Místku David N. na trend v řadě měst, kdy nové byty vznikají přestavbou bývalých průmyslových objektů. „Moc do toho nevidím, ale klidně z toho mohli udělat kulturní památku. Pak by se snad nebouralo," doplnil mladý muž. Problém je v tom, že frýdecko-místecký stavební úřad v minulosti odmítl zařadit budovu mezi kulturní památky.

Město teoreticky může vyslovit zájem o koupi pozemku, museli by s tím ale souhlasit i zastupitelé. „Město by pak mohlo vyhlásit architektonickou soutěž a najít investora. Ten by v území postavil budovy odpovídající původnímu stylu a vzhledu a jejich využití by bylo v souladu s územním plánem," uvedl za magistrát Petr Pavelka. Prostor přádelny je v územním plánu v ploše občanského vybavení komerčního typu. Není tedy vyloučené, že se Frýdek-Místek dočká dalších obchodů.