V pondělí pak očekávají výrazné bouřky na Moravě, snad kromě její nejvýchodnější části, a to večer a v noci na úterý. Vše se bude zítra upřesňovat.
Výstrahu před nedělními bouřkami meteorologové zatím nevydali, protože se modely v popisu situace rozcházely. „Je tedy pravděpodobné, že žádná silná bouřka nebude. Pokud ano, mohla by to být supercela s celou parádou," uvedli dále pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociálních sítích.
Mimořádná bouře
„V bouřce, která v sobotu večer a v noci na neděli přecházela přes Česko, byly výjimečné především úhrny srážek během krátké doby. Na Šumavě napršelo za 30 minut přes 50 milimetrů srážek, na některých stanicích i více," sdělila v neděli Jana Hujslová z ČHMÚ. Takových mimořádných, tedy extrémních bouřek, jsou podle ní v řádu jednotek za rok.
Výjimečná byla i blesková aktivita. Český hydrometeorologický ústav uvedl s odkazem na facebook meteorologického serveru In-pocasi.cz, že uhodilo 84 tisíc blesků, což je nejvíce za posledních deset let.
„Přes Česko přecházelo pásmo jak velmi silných, tak i extrémně silných bouřek. Doprovázené byly nárazy větru i přes 90 kilometrů za hodinu, ale také extrémními srážkami, ty byly hodně výjimečné,“ řekla meteoroložka Jana Hujslová.
Rekordy v Česku
Nejvyšší úhrny za krátkou dobu zaznamenali meteorologové v jižních Čechách a na Vysočině. Stanice Jelení-Nová Pec naměřila 69 milimetrů srážek za 30 minut, Hluboká nad Vltavou 63 milimetrů, Černovice-Dobešov 62 milimetrů, Plechý 60 milimetrů a Borkovice 54 milimetrů za 30 minut, uvedl ČHMÚ na facebooku.
Hodinové úhrny činily ve stanicích Černovice-Dobešov a Hluboká nad Vltavou shodně 80 milimetrů, v Jelení-Nové Peci 77 milimetrů a ve stanici Plechý 66 milimetrů. Celkově ale za sobotu a neděli naměřili nejvyšší úhrn 101 milimetrů na stanici Nýdek, Filipka na Frýdecko-Místecku.
Podle Hujslové to bylo kombinací dvou vln bouřek, první zasáhla region už v sobotu přes den, další pak v noci.
Hasiči zaznamenali stovky výjezdů
Právě vysoké úhrny srážek v krátké době podle Hujslové zaměstnaly hasiče, jezdili nejen k následkům silného větru, ale také k čerpání vody. Hasiči v souvislosti s bouřkou vyjížděli k více než tisícovce případů, od večera do dnešní 7. hodiny ranní zaznamenali 1101 technických pomocí. Je to téměř trojnásobek dlouhodobého denního průměru všech výjezdů.
Nejvíce hasiči zasahovali v souvislosti s bouřkami v Jihočeském kraji, na Vysočině a v krajích Moravskoslezském a Olomouckém.
Nárazy větru podle meteorologů překračovaly i 90 kilometrů v hodině. Nejvyšší náraz, 99 km/h, zaznamenala stanice v jihočeském Byňově. „Není vyloučeno, že na některých místech kraje, kde nejsou stanice, překonal vítr mnohem vyšší rychlosti,“ řekl ČTK Josef Slavík z českobudějovické pobočky ČHMÚ.
Celá situace podle meteorologů začala intenzivními supercelami, které například v Bavorsku produkovaly až šesticentimetrové kroupy.
„Postupně ale došlo ještě mimo naše území k jejich sloučení a tvorbě rozsáhlejšího konvektivního systému, který se začal velmi rychle prohýbat ve směru postupu a mohutnět. Vytvořil tak typickou radarovou signaturu tzv. bow-echa (od slova luk),“ uvedl ČHMÚ.
Bow echo podle meteorologů v sobotu večer přešlo českou část - jižní Čechy, části Vysočiny a později vstoupilo na Moravu, kde už jeho tvar nebyl tak kompaktní. „Nečekaně pak ale systém opět zesílil na prahu Slezska, kde opět nabyl typických znaků bow-echa,“ sdělili na facebooku.
Domácnosti bez proudu
Kvůli následkům bouřky bylo v Česku bez dodávek proudu ráno přes 30 tisíc odběratelů. Zemědělskému družstvu z Kokor na Přerovsku poničila bouřka zhruba desetinu rozlohy chmelnic, škoda je odhadována nejméně na 25 milionů korun. Popadané stromy komplikovaly i provoz na železnici.