VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Božena Peterková rozuměla lidem z pod Beskyd

Baška, Janovice – Před několika desítkami let vyjádřil významný regionální pracovník našeho kraje Vladimír Škuta svůj obdiv a úctu lidové skladatelce, básnířce a zpěvačce Boženě Peterkové – rodačce z Janovic.

6.8.2010
SDÍLEJ:

V dubnu roku 1981 se u příležitosti životního jubilea Boženy Peterkové (70 let) konal v Bašce koncert umělců Národního divadla Praha a Lašského smíšeného pěveckého sboru.Foto: archiv OÚ Baška

V čase, kdy si v Janovicích, Bašce a v některých folklorních souborech našeho kraje připomenou, že letos tomu bude již patnáct let, které uplynou od jejího skonu, ale také proto, že v příštím roce oslavíme sté výročí nedožitých narozenin Boženy Peterkové.

Byly to její rodné Janovice, kde spolu se sestrou Annou Dřevjanou a bratrem Karlem Kozlem stála u zrodu v minulosti tak oblíbených Ondrášovských folklorních slavností. Všichni sourozenci vyrůstali ve zpěvném prostředí své stařenky Veroniky Šnytové, kterou na svých cestách za lidovou písní nejednou navštívil i Leoš Janáček. K vděčným interpretům písní Boženy Peterkové, především v šedesátých sedmdesátých a osmdesátých letech patřil dětský pěvecký soubor Ondrášek vedený učitelkou D. Němcovou a trio sester Žabkových z Jablunkova Její písně a tance měly ve svém repertoáru folklorní soubory Ostravica z Frýdku-Místku, Slezan z Českého Těšína, Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí a další, zpíval je i Lašský smíšený pěvecký sbor z Bašky. Písně Boženy Peterkové nejednou zazněly také na národopisných slavnostech v Rožnově pod Radhoštěm, ve Strážnici, Dolní Lomné, Náchodě, ale také v rozhlase a televizi.

Určitě nelze nezmínit také její nezpochybnitelný vztah k umělcům naší Zlaté kapličky. V Bašce si v letošním roce způsobem připomínají 100. výročí nedožitých narozenin českého pěvce Eduarda Hakena, je to však také zásluha Boženy Peterkové, která přispěla k tomu, že umělci naší Zlaté kapličky ke koncertu přijeli právě do Bašky. Byly to především verše Boženy Peterkové věnované oslavám 100. výročí položení základních kamenů ke stavbě Národního divadla, které s prosbou o naplnění jejího životního snu – navštívit operní představení Prodané nevěsty v Národním divadle v Praze a přáním, aby umělci Národního divadla vystoupili na koncertě v jejich rodných Janovicích, které odeslala tehdejšímu řediteli Národního divadla v Praze.

První přání se Perkové splnilo ještě v roce 1968, kdy obdržela dvě čestné vstupenky na operní představení Prodané nevěsty a Janáčkovou Lišku Bystroušku. Zde se poprvé setkává s předním sólistou opery Národního divadla Lubomírem Havlákem, rodákem z Fryčovic, a ekonomickým pracovníkem divadla Rudolfem Fialou. Jim také vyslovuje své další velké přání – vystoupení umělců Národního divadla v jejich rodných Janovicích. Sólistkou opery Národního divadla v Praze byla tehdy také janovická rodačka Ivona Valentová, neteř Boženy Peterkové.

Uběhlo několik dalších let a přání se Peterkové splnilo. Mezitím se přestěhovala k rodině svého syna Václava do Bašky, kde zájem o vystoupení umělců Národního divadla projevila také Baška. Společným úsilím všech se první koncert umělců Národního divadla uskutečnil v květnu 1977 v bašské sokolovně. Čestným hostem koncertu, pořádaného u příležitosti 25 let trvání Lašského smíšeného pěveckého sboru, byla Božena Peterková, vždyť to byla především její zásluha.

A následovala další mnohaletá spolupráce, návštěvy Prahy, společné koncerty, ale také obrovská pocta pro Boženu Peterkovou. Její písně na koncertech nejenom v našem kraji, ale i v Praze zpívali: Eduard Haken, Lubomír Havlák, Ivona Valentová, Milan Karpíšek. Její báseň Ostravica přednesla na koncertech v našem kraji legenda činohry Národního divadla Marie Glázrová-Hakenová.

FRANTIŠEK VANÍČEK

6.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto - paragliding

V Keni tragicky zemřel paraglidista Tomáš Lednik

Zásah hasičů u havarované dodávky na dálnici u Paskova.
13

Nehoda dodávky zastavila provoz na dálnici z Ostravy do Frýdku-Místku

Ve školní jídelně se vyskytla žloutenka

Jablunkov – Od pondělí 22. ledna byla z provozně-hygienických důvodů Školní jídelna Jablunkov na ulici Lesní uzavřena. U jednoho ze zaměstnanců se vyskytla žloutenka typu A.

Chybné policejní testy na drogy dělají z nevinných řidičů narkomany

Orientační testy na drogy, které policisté používají při silničních kontrolách, ukazují požití návykových látek i u řidičů, kteří je neužívají. Motoristé se pak musí několik týdnů domáhat vrácení zadržených řidičských průkazů.

Požár pergoly s motorkou způsobilo uzení masa

Chuť na čerstvě uzené maso už nejspíš přešla majitele pergoly v Kunčicích pod Ondřejníkem. Samostatně stojící stavba začala hořet kvůli nedbalosti při uzení.

AKTUALIZUJEME

Vzduch na Ostravsku je zase plný jedovatého prachu

VIDEO/ Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku se v noci na úterý zhoršila kvalita ovzduší, když se v něm zvýšily hodnoty polétavého prachu. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>