„Spojení Frýdlant nad Ostravicí – brána Beskyd se stalo živým sloganem a také pořadatelé této největší akce u nás, berou Frýdlant nad Ostravicí jako už tradičního vystavovatele. Každoročně pak sledujeme velký zájem návštěvníků o náš stánek. Průzkumy dokazují, že i tato forma propagace turistiky a cestovního ruchu se vyplácí,“ řekla Helena Pešatová, starostka Frýdlantu nad Ostravicí.

Úspěchu na veletrhu dosáhly i děti z frýdlantské Základní školy v Komenského ulici, které přispěly svým dílem do největší galerie znaků měst a obcí vyrobených z odpadových materiálů.

Spojujícím mottem letošního ročníku akce bylo i to, že ve stávajících, náročných ekonomických podmínkách, jsou právě služby v oblasti turistiky a cestovního ruchu, perspektivním oborem. Frýdlant nad Ostravicí a jeho okolí má v tomto rozhodně co nabídnout – je vyhledávanou horskou destinací s možností celoročního sportovního vyžití, turistiky, relaxace, gastronomie.

„Beskydy stále lákají domácí turisty. V zimním období či v létě se náš desetitisícový Frýdlant stává dvacetitisícovým městem. Naše město lidé vnímají jako tradiční, nástupní místo do Beskyd. Okolí je baštou běžeckého i sjezdového lyžování, turistiky, cykloturistiky, aeroturistiky, či rybářské turistiky. V těsné blízkosti se nacházejí špičkové, golfové destinace. Dorůstá i moderní, turistická, ubytovací kapacita a navazující služby. Pokud v této souvislosti použiji slovo resort, mám tím na mysli, že právě turistika a cestovní ruch se stávají stále významnější součástí našeho života,“ dodává Helena Pešatová..

V letošním roce chtějí frýdlantští pokračovat v budovaní povědomí o místních tradicích a řemeslech v lašském regionu. Každoročně ve Frýdlantu nad Ostravicí probíhá Mezinárodní sympozium Frýdlantského uměleckého smaltu, kde se sjíždí špičkových umělci od nás i ze zahraničí. Letos se jedná již o dvanáctý ročník.

„Věříme, že už proběhne v nových prostorách. Dobrou zprávou je i to, že pokračujeme v projektu budování Beskydské cyklostezky. Své obrysy dostávají i plány rekonstrukce relaxačního centra – Giff Aréna a výstavby nového hřiště,“ doplnila Helena Pešatová.

„Také v oblasti přeshraniční spolupráce při rozvoji turistiky a cestovního ruchu je třeba táhnout za jeden provaz,“ navazuje Jiří Mořkovský.

V rámci stánku Euroregionu Beskydy se proto Frýdlant nad Ostravicí v Brně představil spolu se svými partnery z polské Bialsko – Biale a slovenské Žiliny. Město se dlouhodobě, aktivně podílí na fungování ojedinělého projektu – partnerské spolupráce všech evropských Frýdlantů. „Letošní setkání osmi Frýdlantů proběhne v červnu v polském Mieroszowě,“ uzavřela starostka.