Sezóna sdílených kol ve Frýdku-Místku začne už 1. března a potrvá až do konce listopadu. 

Pohřeb druhé lidské pochodně ve Vítkově, v davu je také Jan Nykl, označený šipkou.
Pamětník promluvil, doprovázel jsem Jana Zajíce na jeho upálení

Městu se daří do systému zapojovat i další obce, po Sviadnovu, Bašce, Starém Městu nově i Dobrou, navíc už s jejich finanční účastí.

„Propojení s okolními obcemi nám dává smysl a i díky tomu bude v ulicích v příští sezóně, prodloužené na devět měsíců, vždy minimálně 120 kol mechanických, oproti současným 80, a na deset se zvedne i počet elektrokol. Nově bude ale nutné kola odkládat pouze do určených cyklostojanů,“ rekapituluje hlavní změny náměstek primátora Jakub Míček. 

V březnu zahájí Moravskoslezský kraj ve Frýdlantu nad Ostravicí rekonstrukci mostu nacházejícího se nad čtyřproudou silnicí číslo I/56 a navazujícího mostu nad železniční tratí Frýdek-Místek – Frýdlant nad Ostravicí.
Řidiči pozor! Uzavírka mostů v podhůří Beskyd je za dveřmi. Víme, kdy začne

„Kola byla zamykána všude možně, nepůsobilo to kolikrát moc dobře, docházelo k ohrožení dopravního provozu nebo poškozování veřejné zeleně. Proto chceme jít cestou velkého množství malých zón. Využitelných stojanů má být přes stovku, takže docházková vzdálenost bude ve většině případů do 150 metrů,“ vysvětlil náměstek primátora Karel Deutscher s tím, že město už nechce dopustit živelné zamykání k značkám nebo sloupům veřejného osvětlení.

Růžová kola se vrátí v březnu  do ulic Frýdku-Místku.Zdroj: Deník/Lukáš Morys

Systémem vyžadujícím stojany si radnice chtěla pojistit, aby provoz sdílených kol ve Frýdku-Místku nemohl získat provozovatel, jenž po uživatelích nevyžaduje zamykání k pevné překážce.

Systém by měl být ve finále pro cyklisty efektivnější, protože když se kola dávají k určeným stojanům, uživatelé budou mít větší pravděpodobnost, že v jejich blízkosti sdílené kolo opravdu naleznou.  

Jedna z autobusových zastávek v Třinci, které se od konce ledna proměnily ve výstavní plochy.
Zastávky v Třinci jsou výstavní plochy, které teď nabízejí žal

K TÉMATU

CENA ZŮSTANE STEJNÁ

Město Frýdek-Místek systém sdílených kol nadále dotuje, takže cena pro uživatele se nezmění. Prvních patnáct minut mají uživatelé zdarma a za následnou půlhodinu platí dvanáct korun. Elektrokola se budou nově v letošním roce půjčovat s pevnou cenou pětačtyřicet korun za půlhodinu.