Brontosauři se rozhodli pomoci přírodě s obnovou původního smrkového porostu s příměsí jeřábu a s borůvčím.

„Nový prostor k životu pro přirozený vysokohorský smrkový les je symbolem snahy ozelenit vrcholové partie hory, borůvky jsou zase důležitou potravou pro medvěda hnědého nebo tetřeva hlušce, kteří se v tomto divokém koutu Beskyd pravidelně vyskytují. Dobrovolníci pod vedením zkušených odborníků odklízeli z šesti hektarů ploch větve borovice kleče a smrku pichlavého, aby na co největší ploše mohl opět vyrůst přirozený beskydský les. Už v příštím roce snad vše dokončíme," vysvětlil Jan Křivonožka z Hnutí Brontosaurus Kolovrátek a dodal: „Kouzlo našich akcí je v tom, že si lidé odpočinou od každodenní rutiny, naučí se mnoho nových věcí a zároveň udělají kus smysluplné práce."

Vrcholové partie Smrku jsou podle odborníků jedním z nejcennějších lesních území v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Svědčí o tom i pravidelný výskyt medvěda, rysa, tetřeva nebo orla. „Velkým problémem jsou však husté porosty borovice kleče a smrku pichlavého, které tady byly vysazeny na konci sedmdesátých let minulého století po velké emisní kalamitě. Porosty postupně ještě houstly a dnes zabraňují růstu přirozeného smrkového lesa," uvedl dále Jan Křivonožka.

„Z odborného hlediska se povedl neuvěřitelný úspěch, neboť lokalita, kde jsme pracovali, je téměř neschůdná. Žádná lesnická či jiná firma nebyla schopna tuto důležitou činnost provést za klasických komerčních podmínek. Naše sdružení pracuje plně na dobrovolnickém principu a přilákali jsme mnoho nadšenců, takže jsme s minimálními náklady udělali obrovský kus práce," doplnil Jiří Procházka, předseda Kolovrátku, který je také specialistou na vrcholové partie Beskyd.

Aktivitu Brontosaurů podpořila v rámci svého programu Pro budoucnost Nadace OKD. „Propojily se tady dvě oblasti, kterým se dlouhodobě věnujeme, tedy dobrovolnická práce a péče o beskydskou přírodu, do které se jezdí rekreovat obyvatelé Ostravska, Karvinska i dalších průmyslových lokalit našeho regionu," řekl ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.