„V parčíku vedle autobusové zastávky Brušperk střed jsme zasadili strom a do jeho blízkosti umístili balvan opatřený pamětní cedulí,“ vysvětlila předsedkyně občanského sdružení Zelený Brušperk Růžena Bratterová. Na této ceduli z černého kamene je uvedeno, že na vysazení Lípy svobody se podíleli brušperští občané. Kromě toho na ní stojí, že lípa byla vysazena k 740. výročí založení města Brušperku a ke dvacátému výročí od obnovení demokracie v naší zemi v roce 1989.

„Slavnostní zasazení lípy a odhalení pamětní desky se navíc odehrálo na státní svátek k výročí republiky,“ dodala Růžena Bratterová. „Českou hymnu a několik písní při této příležitosti zazpíval folklorní soubor Lašan. Slavnosti se zúčastnila asi stovka lidí. Smutné je jen to, že mezi nimi nebyl nikdo z vedení města, ačkoliv byli všichni osobně pozvaní,“ posteskla si organizátorka.

Na to, aby pamětní místo mohlo vzniknout, se složili sami občané. „Ve třech brušperských obchodech byly umístěny tři zapečetěné kasičky, do nichž lidé mohli přispívat. V této veřejné sbírce se podařilo vybrat asi 2 400 korun,“ konstatovala Růžena Bratterová. Dodala, že aby vůbec veřejná sbírka mohla proběhnout, museli nejprve brušperští založit občanské sdružení a poté si na sbírku vyžádat povolení krajského úřadu.

„Samotnou lípu jsme dostali jako sponzorský dar. Kámen, na kterém je umístěna pamětní cedule, je prastarý bludný balvan, který jsme k lípě přemístili o několik desítek metrů z někdejší zahrádky místního pana lékárníka. Nejdražší ale byla samotná pamětní deska, která stála kolem šesti tisíc korun. Právě na její zhotovení byly použity peníze z veřejné sbírky,“ uvedla Růžena Bratterová, která zbytek sumy zřejmě doplatí z vlastních zdrojů nebo ze sponzorských příspěvků.

„Uskutečnění celého tohoto nápadu si vyžádalo neskutečné množství práce. Díky patří hlavně Ludmile Ranochové, Vojtěchu Kobližkovi a Petře Konečné, bez kterých by se akci zřejmě uskutečnit nepodařilo,“ dodala Růžena Bratterová.