Mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek uvedl, že předpokládané náklady na sanaci jsou více než 765 milionů korun bez DPH. „Jde o celkovou cenu provedení sanace, kde bude snaha konečnou cenu v rámci výběrového řízení stlačit co nejvíce dolů. Schválení zadání zakázky vládou je nezbytnou podmínkou pro zahájení zadávacího řízení. Poté, co vláda schválí zadání zakázky, bude řízení zahájeno v souladu se zákonem," vysvětlil. Všechny podklady má podle něj už ministerstvo financí k dispozici. „Ministerstvo již tuto zakázku uvedlo do seznamu významných zakázek předkládaného vládě k projednání," shrnul Šrámek.

Stavba obchvatu se odkládá roky. Frýdecko-místecký primátor Michal Pobucký míní, že v ideálním případě se začne v roce 2015. „Pro výstavbu obchvatu města jsou důležité dvě věci. Za prvé vyřešit ekologickou likvidaci lokality Skatulův hliník a za druhé najít finanční prostředky na ministerstvu dopravy," shrnul Michal Pobucký. Věří, že likvidaci problémové lokality lze urychlit.

Cena: maličkost, nebo hodně peněz?

Deník se včera v ulicích Frýdku-Místku zeptal několika lidí, jak se na problém staré ekologické zátěže dívají a co říkají na odhadovanou cenu. „Můj názor na obchvat je, že už včera bylo pozdě. Takže ať to zlikvidují, ať to stojí, co to stojí. Na nějaké té koruně nezáleží, to jsou drobné věci. Hlavně dopravu pryč z města," pravil 58letý Jaroslav. „To bude něco s Válcovnami plechu, asi bývalá skládka," odhadovala 72letá Ludmila Liberdová. „A to nevěděli dřív? Jsem pro obchvat, to určitě, protože doprava město zbytečně zatěžuje, ale zdá se mi to hodně," dodala k plánované sanaci za stovky milionů.

„Vůbec nevím, co to je," odpověděla k dotazu na Skatulův hliník 21letá Aneta Zubková. „Sedm set milionů? To si myslím, že je hodně peněz. Za tolik to je možná zbytečné," prohlásila dívka. Prý si dokonce myslí, že město obchvat ani nepotřebuje. „Ale nevyznám se v tom, nemám auto," konstatovala. Odklon dopravy si ale přejí desítky tisíc motoristů. Obchvat města má vést jižní stranou a přípravy na jeho vybudování začaly už před dvaceti lety.