„O tom, že v Hrčavě nebudu kandidovat, jsem rozhodnutý delší dobu,“ řekl Petr Staňo, který má dvojí občanství – české a slovenské.

Ovšem s politikou zdaleka nekončí, v podzimních komunálních volbách na Slovensku bude kandidovat v obci Čierne, která s Hrčavou sousedí.

„Cíle mívám vždy nejvyšší, proto do tamních komunálních voleb jdu s tím, že budu usilovat o post starosty,“ upřesnil Staňo, který by se, pokud tomu tak bude, určitě zapsal do historie – kolik lidí se může pochlubit tím, že starostovali ve dvou státech?

Pro mnohé je možná jeho rozhodnutí překvapivé, ale má svou logiku. Petr Staňo se narodil v Hrčavě, ale od raného dětství žil v Čierne. Vlastně kvůli hrčavskému starostování se do této obce před léty vrátil.

„Z vedení Hrčavy odejdu s čistým štítem, obec není zadlužená a na kontě má přes milion korun. Hrčavu jsem se také snažil zpopularizovat, což se mi, myslím, povedlo, ovšem někteří zde žijící lidé mají rádi svůj klid, což chápu,“ vysvětlil Staňo, který se i přesto, ať volby dopadnou v Hrčavě i Čierne jakkoliv, bude snažit tradiční akce v Hrčavě udržet.

„Klidně na mém pozemku, který je hned u Trojmezí. Navíc v této obci budu nadále podnikat,“ dodal.

Hrčava má nějakých 250 obyvatel, Čierne přes čtyři tisíce.

„Slovenské volby jsou pro mě velikou výzvou a cítím výraznou podporu tamních obyvatel,“ nastínil Staňo, který má v této obci kromě rodinných příslušníků i množství známých.

„Ale pokud se starostou nestanu, nevadí, pořád budu mít co dělat,“ uzavřel současný starosta Hrčavy, který během svého fungování několikrát využil možností čerpání financí ze společných přeshraničních programů – například výstavba nové školy, oprava původní stezky na Trojmezí, veřejné osvětlení v této lokalitě a další.

S nízkým rozpočtem Hrčavy se totiž hospodaří každému těžko.