Varhanářský mistr Zdeněk Hromádka má i nevšední zálibu. Ve své soukromé sbírce má desítky stařičkých flašinetů, orchestrionů a zvonkově znějících polyfonů. Při svém nedávném mezinárodním setkání flašinetářů v jesenickém Pekařově doslova nadchl skříňovým flašinetem, s nímž kdysi tak slavný cirkus Kludský projel polovinu světa. I když od mnoha muzeí, nejenom našich, ale i evropských a světových, dostává Zdeněk Hromádka velice lákavé nabídky na odkoupení a trvalé umístění části jeho ojedinělé sbírky, zatím nepřistoupil na žádnou z nich. Přesto by byl ochoten některé své vzácné exponáty umístit trvale v Bašce.

„Bylo by to pro Bašku něco mimořádného a určitě by se stala místem, které by bylo centrem obdivovatelů těchto kdysi tak oblíbených hudebních nástrojů,“ uvedl správce bašského kulturního Dušan Janík, který s touto myšlenkou a přáním varhanáře sám oslovil.

Již delší dobu jsou pro Bašku neřešitelným problémem staré bývalé školní budovy (z roku 1852). Od roku 1902 zde byly především byty, ve kterých bydleli učitelé bašské školy. Ale nejenom oni, byl mezi nimi například slezský básník a spisovatel Fran Směja, ale také pozdější vynikající herec a režisér zlaté éry ostravské činohry Radim Koval a někteří další. Pro část místních je dům (bývalá pošta) historická budova, která se nesmí zbourat, pro další zchátralá budova, kterou je bezpodmínečně srovnat se zemí. Lze jen obtížně odhadnout, kdyby došlo k referendu, jaký by byl jeho výsledek.

Uvažuje se, pokud budou peníze, že by se budova opravila a vedle expozice Zdeňka Hromádky by zde bylo kulturní informační centrum, které by Baška potřebovala, fotogalerie, výstavní síň, stejně tak umístění expozice věnované historii všech tří části obce, mohla by zde být pamětní síň významných rodáků obce, ale třeba i čestného občana Bašky, českého pěvce Eduarda Hakena.

FRANTIŠEK VANÍČEK