Loni město nabídlo zvýhodněné nájemné provozovatelům, kteří své předzahrádky vybaví nábytkem podle požadavků města a budou udržovat čistotu a pořádek v jejich okolí. Z jednadvaceti nájemců využilo nabídky a podmínky splnilo jen šest. Město teď rozdělilo kritéria pro získání zvýhodněného nájemného do tří tematických oblastí, které mohou být splněny postupně do roku 2020, ale i jednorázově. Garantuje dobu, po kterou bude zvýhodněné nájemné platit, pokud provozovatel podmínky splní.

Standardní nájemné za pronájem pozemku pro provozování předzahrádky je stanoveno na 120 korun za metr čtvereční a měsíc. Pokud se ale provozovatel rozhodne pro estetizaci předzahrádky, může po splnění prvního kritéria platit měsíčně za metr čtvereční 10 korun a za splnění dalších kritérií jen pět korun za metr čtvereční a měsíc.

Prvním kritériem pro získání zvýhodněného nájemného je pořízení kvalitního nábytku v decentním barevném provedení s jednobarevnými potahy, dekami, ubrusy a květinami na stolech. Součástí je doklad o zajištění svozu odpadu z provozovny a udržování čistoty a pořádku v okolí venkovního posezení. Pokud to provozovatel splní, bude mu po dobu první a druhé sezóny účtováno nájemné ve výši 10 korun za měsíc a metr čtvereční za předzahrádku do 30 metrů čtverečních. Pokud je větší, zaplatí za každý započatý metr čtvereční navíc standardní nájemné. V dalších sezónách ale může provozovatel získat ještě nižší nájemné, a to o polovinu.