Smyslem seminářů je naučit mladé lidi něco nového, aby byli úspěšnější ve své budoucí profesi. „Jde o praktické metody, které ve škole nemají možnost studovat. Zaměřili jsme se hlavně na sebepoznání, ego a vlastní já,“ sdělil psycholog BRC Andrew Urbiš, který seminář vede. Studenti si podle něj pomocí disciplín, kdy zkoumali svůj energetický potenciál, psychosociální diagram, osobní prostor, setkání s vlastním tělem a jeho signály, vnitřní úsměv a rozdávání ze svého či cizího, jakoby hráli. Přesto jde o náročnou terapii.

Pětihodinový seminář už mimo jiné umožnil 12 studentům vyzkoušet si speciální dýchání, které pomáhá uvolnit hluboce usazené bolesti a traumata. Někteří z účastníků navíc zmínili, že by si příště troufli i na ještě obtížnější techniky. Zážitkem byl pro všechny oběd, kdy jedli rizoto rukama vsedě na zemi. „Když si vezmete potravu při jídle do rukou, zjistíte, že je chutnější, neboť díky tomu s ní máte jakoby hlubší vztah,“ poznamenal psycholog Urbiš a mladí lidé s ním po obědě souhlasili.

Přítomen by i vyučující 2. ročníku budoucích psychologů Marek Malůš. Podotkl, že seminář byl obohacující nejen pro studenty, ale i pro něj. „Pro praxi je to, co se tady dozvěděli, určitě velké plus. Ve spolupráci chceme pokračovat, měla by přijet i skupina studentů 4. ročníku oboru psychohygiena,“ doplnil Malůš.

Psycholog Andrew Urbiš vystudoval na olomoucké Filozofické fakultě Univerzity Palackého psychologii a specializoval se na komunikaci a řízení. Od roku 1999 se intenzivně věnoval celostní medicíně, absolvoval stáž na Chengdu University of T. C. M. in China a Maori centre – Christchurch in New Zealand. Založil si soukromou praxi a v současné době působí v Beskydském rehabilitačním centru na pracovišti celostní terapie. Letos úspěšně absolvoval padesátidenní pobyt ve tmě, jejíž užití pro celkové ozdravení člověka propaguje.