Objekt postavený v roce 1880, který sloužil od roku 1902 přes sto let jako fara přilehlého kostela, poskytne od letošního roku zázemí lidem ve složité životní situaci. Přízemí budovy bude využívat křesťanská organizace Šance podaná ruka, která nabízí pomoc a poradenství především v oblasti závislostí.

První nájemníci se do nových bytů začnou stěhovat během března. Podle informací ze SCEAV byl jejich výběr zahájen už v prosinci a bude průběžně probíhat až do obsazení všech bytů. Zájemci o sociální byty musí splňovat podmínky dotace, kterou SCEAV na rekonstrukci budovy získala, takže v nadcházejících letech zde najdou střechu nad hlavou především potřební lidé s nízkými příjmy, kteří aktivně spolupracují na hledání řešení jejich životní situace.

V rekonstruované farní budově Slezské církve evangelické v Třinci vzniklo šest nových bytů.V rekonstruované farní budově Slezské církve evangelické v Třinci vzniklo šest nových bytů.Autor: archiv třineckého magistrátu

Rekonstrukci, která vyšla celkově na zhruba 12,5 milionu korun, podpořila evropská dotace, ale také dotace spřátelených sborů z Německa, sponzorské dary a dary členů sboru.

„V době totality nám byl konfiskován sirotčinec, který se nacházel v Jablunkovské ulici. Pod nátlakem byl za několik desítek tisíc korun prodán také pozemek vedle kostela. Ten jsme po revoluci koupili zpět spolu s ruinou kina za několik milionů korun. V tzv. církevních restitucích náš sbor dostal asi 1,5 milionu korun. Vedení sboru se rozhodlo nevyužít tyto peníze na provoz sboru, ale investovat je do projektu, který přinese užitek městu,“ řekl pastor třineckého sboru SCEAV Michal Klus s tím, že celou část využili na financování právě této stavby.

„Navíc naši členové dali ze své kapsy více než 1,2 milionu korun na dofinancování stavby. Stále nám ještě chybí asi 400 tisíc korun, takže pokud by chtěl někdo tento projekt podpořit, rádi tyto dary přijmeme,“ doplnil Michal Klus.