„Jsem osm měsíců bez práce, marně hledám někoho, kdo by mě zaměstnal. Brigáda pro mě nemá význam. Klidně budu dělat i za šest tisíc čistého, jen když budu mít trvalou práci,“ řekla Deníku.

Její jméno redakce zná, ale po dohodě nezveřejní. Žena z Frýdku-Místku se stará o dospělého syna, který trpí epilepsií, a má strach z budoucnosti.

Sama má cukrovku a zdravotní znevýhodnění, avšak s tím, že po pětatřiceti letech práce o ni už nikdo nestojí, se nehodlá smířit. I proto se rozhodla, že si zaplatí počítačový kurz.

O situaci dnešních padesátníků si nedělá iluze lékař Zdeněk Wernhart. „Vím o tom hodně, protože se tím zabývám. Práceschopnost, vstupní prohlídky. V této věkové kategorii je to tristní, šance jsou mizivé, skoro nulové. Firmy hledají záminky, aby tyto lidi nemusely přijmout,“ pravil.

„Vím o jedné vysoce kvalifikované zdravotní sestře, která byla propuštěna, protože ústav pro ni nemá peníze. Je jí třiapadesát let a vypadá to na úřad práce. Přitom je vynikající odborník,“ popsal Zdeněk Wernhart.

Sám má svým způsobem obrovské štěstí - přestože by už nemusel, ordinuje i ve svých 77 letech. „Mě to dokonce baví,“ říká. Co na to jeho kolegové? „Zdvořile mě posílají k psychiatrovi,“ poznamenal nepříliš vážně.

To, že v sociální oblasti přituhuje, se zatím ve statistikách neprojevuje. Frýdecko-­místecké kontaktní pracoviště Úřadu práce uvádí, že počet všech uchazečů se během října snížil o 31.

Míra nezaměstnanosti v regionu je aktuálně 7,49 procenta, před rokem byla nad osmi a půl procentem. V říjnu ukončilo evidenci a vyřazeno bylo 1150 lidí, z toho 752 nastoupilo do zaměstnání.

„Z hlediska pracovních příležitostí evidoval úřad práce k 31. říjnu celkem 714 volných míst s místem výkonu práce v okrese Frýdek-Místek, což je o 145 volných míst více než ve stejném období roku 2010 a o 84 volných míst méně než ke konci předcházejícího měsíce,“ vyjmenoval Vladimír Patáčik, ředitel kontaktního pracoviště. Na jedno volné pracovní místo připadá přibližně 12 uchazečů. Pro srovnání, ke stejnému datu minulého roku na jedno volné pracovní místo připadalo dokonce 17 uchazečů.

Pro dělnické profese se ve frýdecko­místeckém regionu nabízelo 512 vhodných volných míst, což je o 220 více než před rokem. Pro ostatní profese to ale bylo jen 202 vhodných volných míst. Osoby se zdravotním postižením našly v nabídce úřadu práce 18 vhodných míst, ještě před dvanácti měsíci bylo takových nabídek pouze pět.