Společnost podle něj slibuje provést i pasportizaci čtyř tisíc bytů, a to už během ledna a února 2010. „Jednou z věcí je špatná informovanost. Ty informace dosud bývaly neúplné či zkreslené. Pořád se to nějak nehýbá, takže to byla naše iniciativa,“ řekl Bujok.

Informace do schránek i na web

Lidé mají podle něj dojem, že na vině je přístup firmy, která pro Byty Třinec majetek v hutnickém městě spravuje. Bujok říká, že lidé budou mít snadný přístup k informacím několika způsoby. „Nyní by už měly proudit přímo k nám, k nájemníkům. Slíbeny jsou letáky, mají být nějaké čtvrtletníky do každé schránky. A firma Byty Třinec by měla mít na našich webových stránkách své okénko,“ pravil Bujok.

Sdružení vzniklo v říjnu a zastupuje nájemníky, kteří jsou dlouhodobě nespokojeni zejména s technickým stavem bytových jednotek. Bujok se na schůzce dozvěděl, že Byty Třinec chtějí ještě v zimě provést jejich pasportizaci. „Začne se dělat hned po Novém roce, zástupci majitelů mají představu, že to skončí v únoru. Já tomu věřím,“ prohlásil předseda OSBT. „My chceme být při tom – a oni souhlasili,“ doplnil Bujok.

Myslí si, že sdružení by v této souvislosti mohlo během několika týdnů vytvořit vlastní síť „domovních správců“. I kdyby se to nestihlo, sdružení má v Třinci devět zástupců, kteří si rozdělili jednotlivé obvody. „Oni mají ve svém regionu přehled,“ pravil Bujok.

Upozornil, že nájemníci nejsou dlouhodobě spokojeni s dosavadním správcem, který firmu Byty Třinec zastupuje. „Naše připomínky jsme jim sdělili, oni uvažují o jiném modelu správy bytů,“ poznamenal Roman Bujok. Říká, že od doby, kdy občanské sdružení vzniklo, se už podařilo řadu věcí změnit, takže nemá důvod dalším slibovaným krokům nevěřit. OSBT má oficiálně několik stovek členů.

Palkovská: Rozdíl je zřetelný i na fasádách

S manažery firmy Byty Třinec se setkala i starostka Věra Palkovská. Předložila jim fotografie domů, které ve městě patří různým majitelům. „Na první pohled je tam zřetelný rozdíl z pohledu fasád a tak dále. Oslovila jsem je i písemně, aby řešili havárie těch objektů a aby postupně revitalizovali bytový fond,“ řekla redakci Palkovská.

„Jde nám o rozvoj a celkový vzhled města, tyto objekty Třinci v žádném případě nepřidají,“ doplnila. Podle ní město nemůže vstupovat do smluvních vztahů mezi firmou a nájemníky, může však sehrát roli prostředníka. Už v září se na radnici konala schůzka s nespokojenými nájemníky. Palkovská míní, že i toto setkání přispělo k založení občanského sdružení.

Potvrdila, že další schůzka proběhne na radnici v únoru. „Firma by měla sdělit, jakou má představu o tom, které objekty a kdy budou postupně opravovány,“ řekla Palkovská.

Kam dál? Nájemníky v Třinci okrádají neznámí podvodníci