Bílá nechala telemedpoint zřídit v objektu, kde je mateřská škola a knihovna. K dispozici je vždy v úterý od 9 do 13 a ve čtvrtek od 13 do 17 hodin. „Začíná se registrací,“ říká Anna, jedna z dvojice terénních asistentek, které poskytují klientům potřebný servis a komunikují na dálku s Centrem telemedicínských služeb ve Fakultní nemocnicí Ostrava. Tam pro každého nového pacienta vytvoří v řádech minut jeho vlastní kartu, podobně jako u běžného doktora.

Bukovecký Hraničář po osudné bouřce, 30. 8. 2023.
Jilm Hraničář v Bukovci je třetinový, podnikají se kroky k jeho uzdravení

Jako „ordinace“ slouží pro telemedpoint jedna místnost, ne nepodobná pracovišti sestřičky. S váhou u stěny a s přístroji určenými k měření krevního tlaku, teploty, hladiny cukru či srdečního rytmu a plicní kapacity na stole. Naměřené hodnoty odchází hned prostřednictvím mobilního hubu do Centra telemedicínských služeb. Pokud jsou některé z nich alarmující, zpětná vazba je okamžitá.

„V naší horské oblasti to pro nás znamená zlepšení dostupnosti zdravotní péče. Máme to složitější s dojezdovými vzdálenostmi,“ pochvaluje si novinku Tomáš Kubačák, starosta Bílé. Nejbližší zdravotnické zařízení je odtud asi pět kilometrů, ve Starých Hamrech: „Nyní má ordinační dobu lepší, ale dříve bývala jen dvakrát týdně,“ podotýká.

Ilustrační foto.
Frýdek-Místek navýšil dotace sportovním klubům

Služba telemedpointu je bezplatná, a to nejen pro obyvatele i návštěvníky této turisticky vyhledávané obce. „Lze ji využít nejen k prevenci, ale i při sledování pacientů s chronickým onemocněním i v akutních případech,“ doplnil starosta s tím, že projekt podpořil Moravskoslezský kraj a zapojila se do něj i zdravotní pojišťovna RBP.

V Bukovci na druhé straně Beskyd funguje telemedpoint v budově obecního úřadu, a to během pondělků a střed od 9 do 12 hodin.

Hejtmanství před časem avizovalo, že takovýchto „dálkových ordinací“ by mohlo v regionu vzniknout nejméně pět. Do rozvoje telemedicíny a digitalizace zdravotnictví investovala krajská pokladna v posledních šesti letech řádově miliony korun.

I podle města je střed sídliště Anenská problémový a chystají se tady opatření ke zlepšení, 12. 9. 2023.
Kamery, asistenti, policie. Frýdek-Místek se snaží, aby Anenská nebyla ostudou

„Chceme posílit roli telemedicíny ze dvou zásadních důvodů. Tím prvním je zvýšení kvality zdravotní péče, kdy je možný dohled nad chronickými pacienty. Lékaři jsou včas varováni, že se něco děje. A druhým důvodem je nedostatek lékařů v celé republice. Právě telemedicína je do jisté míry odpovědí na tento problém, a to v tom smyslu, že jsme schopni okamžitě pomoci lidem, kteří jsou v danou dobu mimo dosah lékařské péče,“ popsal náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

„Aby si třeba babička z malé vesnice pod Beskydami mohla nechat změřit EKG nebo tlak, a aby to pak někdo na dálku zhodnotil a řekl, jestli je to v pořádku, nebo je třeba poslat sanitku,“ uvedl příklad.

Telemedicína?

Dálkový přenos zdravotních údajů – telemedicínu – od pacienta k lékaři a nazpět poprvé využili v šedesátých letech minulého století ve Skandinávii u lidí s chronickými srdečními vadami. Teprve před dvaceti lety se s touto metodou začínalo v Česku. Oba beskydské telemedpointy provozuje Centrum telemedicínských služeb, které vzniklo jako projekt Fakultní nemocnice Ostrava, Lékařské fakulty Ostravské univerzity a Ústavu vývoje a klinických aplikací. Cílem je koordinovat telemedicínskou praxi při péči o pacienty a zavádění ověřených postupů do systému zdravotnických služeb i veřejného zdravotního pojištění.