Stalo se to při silné bouřce, která zasáhla velkou část Frýdecko-Místecka. Asi pět set let starý jilm byl považovaný za největší v tuzemsku a možná i na evropském kontinentu. Po ošetření Bukoveckého Hraničáře arboristou zůstal z původního osmatřicetimetrového velikána jen patnáctimetrový zlomený strom.

„Strom pochází někdy ze šestnáctého století, z období baroka, kdy se v Jablunkově začaly stavět kamenné domy. U nás v Bukovci byly jen dřevěnky,“ popsal Deníku místní rodák, učitel a bývalý kronikář Josef Byrtus. Jeho stoletá babička pamatovala prý více bouřek, kdy do jilmu uhodilo, ale vždycky se z toho vzpamatoval. Až letos v létě ho skolil vítr.

Část obsahu twitterové komunikace Jiřího N., sprosté výrazy byly zamazány, 25. 8. 2023.
Muž, jenž ve Frýdlantu mával mačetou, se netajil tím, že se k „něčemu chystá“

„Vypadá to, že se v oblasti setkaly na úzkém pásu dvě bouřky, tak to odnesl,“ vysvětluje pro Deník arborista Jakub Heczko, jehož firma hned po události památný a od roku 1972 chráněný strom stabilizovala. Nejpoškozenější části se musely ořezat. O dalším postupu bude rozhodovat Agentura ochrany přírody a krajiny.

Čtěte také

Osmiletý Vojta s maminkou pomohli ženě, která zkolabovala ve Frýdku-Místku

V domě na Frýdecko-Místecku explodovaly baterie. Výbuch zranil obyvatele

Bugáň poprvé o Řepišti: Byli jsme rodina, dva lidé ji zbořili. Nejsem mecenáš

Doma už ne. Kuřáci z Frýdecko-Místecka jezdí pro levné cigarety do Polska

„Ten jilm je vitální, akorát se posunul do stadia senescence, tedy stárnutí. A zlomení není u takovýchto dřevin neobvyklé,“ upřesnil Heczko s tím, že v úvahu při záchraně Bukoveckého Hraničáře připadá další „zkompaktnění“ koruny a pojištění bezpečnostní vazbou, která by měla zabránit pádům dalších větví. Ty jako zázrakem nikoho nezranily.

Následky vlčích útoků v Bystřici z posledních dnů, 25. 8. 2023.
Masakry ovcí v Beskydech pokračují. Vlk už překoná ohradu vysokou 170 centimetrů

„Vyrůstali jsme tady pod ním a máme ho všichni rádi. Ale jestli by se neměl pokácet rovnou, aby někoho neohrozil?“ uvažují někteří místní. Bukovecká starostka Monika Czepczorová považuje poškození Hraničáře za velkou ztrátu pro obec. V letošním roce nechala v souvislosti s jilmem udělat i naučnou infoceduli.

K TÉMATU

Hraničář se představuje

„Říkají mi též bukovecký hraničář, zřejmě proto, že rostu na levém břehu řeky Olše v nejvýchodnější obci Česka v Bukovci, přibližně kilometr od státní hranice. Na svět se dívám mnoho, mnoho let. Pamatuji si, jak těžké kupecké vozy polykaly kilometry a prach cesty, známé již z dob starověkého Říma, a vezly napříč Evropou vzácný náklad jantaru a soli, proto název solná a jantarová cesta. Pamatuji, jak lidé lopotně stavěli nedaleké obranné valy „Šance na Kympie“, proti vpádu cizích vojsk. Pamatuji si, jak si zdejší lidé přivydělávali na chléb vezdejší pašováním…

Parkování na Ostravici a Krásné pod Lysou horou v Beskydech, 17. 8. 2023.
Ráj pro sběrače pokut. Ostravice a Krásná bojují s divokým parkováním

Drsné okamžiky i poetiku dob minulých odvál čas, přesto na své mládí vzpomínám velmi rád. Doba pokročila, neskutečně zrychlila a nyní žiju v moderním a přetechnizovaném světě. Cítím se trochu nesvůj, trochu stísněně… Místní lidé si v mé blízkosti vystavěli obydlí dle vlastního architektonického vkusu a cítění. Malebnost a klid ustoupily praktičnosti a požadavkům dnešní doby. Vyrostl jsem v drsném kraji, v drsném prostředí a proto jsem na pohled i na omak drsný. Zdejší kraj i zdejší lidi prostě miluji!

Žijeme si zde již po generace v takové zvláštní symbióze a mohu říct , že jsme na sobě závislí. Přesný rodný list mi nikdo nevystavil. Odkazy na mé stáří se různí. V současnosti podle odborníků – dendrologů i vzhledem k mým rozměrům (obvod 715 centimetrů, výška asi 35 až 40 metrů) se můj věk odhaduje až na 360 let i více. Traduje se, že mohu být až 500 zim starý… Patří mi právem několik NEJ!“

(Zdroj: Bukoveckými chodníčky – Bukowieckimi chodniczkami)