Na spolufinancování projektu se podílí FMP Euroregionu Těšínské Slezsko v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polsko, a to ve výši 85 procent nákladů. „Trasy vedou zdejší přírodou, myslím si, že jsou zajímavé a různorodé. Na několika místech překročí hranice s Polskem, takže kromě toho, že uděláte něco pro své zdraví, poznáte zajímavá místa i u našich sousedů,“ říká starosta Bukovce Petr Jalowiczor.
Hůlky si lze zapůjčit
„Součástí projektu jsou také informační tabule s mapami pro kvalitnější orientaci. Speciální hůlky, které se při Nordic Walking používají, si lze zapůjčit v areálu Kempaland, kde trasy začínají,“ dodal bukovecký starosta.
Náklady jsou rozděleny takto: Obec Bukovec 12 321 eur a Gmina Istebna 7 758 eur, přičemž dotace činí 17 067 eur. „Není to první aktivita, kterou spolu děláme, takže spolupráci máme vyzkoušenou. Všichni si ji pochvalujeme, myslím si, že je oboustranně výhodná. Jedna z těchto výhod je i společné financování,“ zdůraznil Jalowiczor. Nordic Walking je běžná chůze se speciálními hůlkami. O co je jednodušší název a metoda, o to účinnější je tato nová forma pohybu.
Nordic Walking získává na popularitě
Kolébkou tohoto odvětví je právem nazýváno Finsko. Zde se Nordic Walking vyvinul velmi rychle v lidový sport, vlna nadšení se rozšířila po celé Skandinávii a pak i do střední a jižní Evropy. V německy mluvících zemích získává tento sport stále větší popularitu. Může se provozovat celý rok, kdekoli a ve všech věkových a výkonnostních skupinách, protože jeho sportovní úroveň lze velice lehce přizpůsobit vlastní sportovní úrovni.
Ve Finsku se tímto způsobem pravidelně pohybuje celá pětina všech obyvatel a i ve Švédsku přechází stále více nadšenců z kolečkových lyží k „hůlkové chůzi“, jak se zde aktivitě Nordic Walking říká.