Rozdíl spočívá v původu hroznů, nikoli v přípravě nebo kvalitě. Ochrannou známkou „burčák" se podle legislativy může označovat pouze nápoj z českých hroznů. Částečně zkvašený mošt sice může být vyrobený v Česku, ingredienci ovšem tvoří hrozny ze zahraničí.

Dva názvy některé zákazníky matou

„To je Evropská unie, s tím nic nenaděláme," nad názvoslovím krčil rameny Jan D., který má burčák v oblibě. „Když je, kupuji ho každý den," doplnil třiasedmdesátiletý muž z Frýdku-Místku.

Jedna z vináren, které částečně zkvašený mošt nabízejí, je frýdecko-místecká Vinotéka Marek. „Jedná se o odrůdu Zenit. Nápoj je vyrobený v Česku s tím, že hrozny jsou z Maďarska," řekl prodejce Jan Lukáč. Doplnil, že letošní slunečné počasí výrobě nápoje z hroznů přálo. Podle něj se burčák objevuje každý rok v jinou dobu, přičemž nejdříve je na pultech vinařů bílý burčák, a poté červený, který je mezi zákazníky oblíbený.

Názvoslovím jsou podle Jana Lukáče zmatení spíše starší zákazníci. „Starší lidi jsou zvyklí na název burčák. Někdy si myslí, že nápoj označený pojmem částečně zkvašený mošt je doplňován jablky, což samozřejmě není pravda," řekl muž z prodejny poblíž místeckého náměstí Svobody.

Zmatek pramenící z dvou názvů víceméně stejného nápoje potvrzuje i vedoucí Vinotéky Třinec Jana Buzášová. „Často lidem vysvětlujeme, že se to nesmí jmenovat burčák, protože hrozny jsou dovezeny z Maďarska, ale proces výroby je víceméně stejný," řekla Jana Buzášová s tím, že zájem o burčák je velký.

„Nyní máme částečně zkvašený mošt z odrůdy Irsai Oliver. Burčák máme slíbený v pondělí, to budeme mít i růžový, který není úplně obvyklý," uzavřela majitelka třinecké vinotéky.