„Čestné občanství pro pana profesora Buzka bylo jednohlasně schváleno 20. července,“ řekl redakci starosta Gustav Chwistek. Protože se Buzek stal šéfem EP 14. července, byl návrh na jednání obecních zastupitelů, na kterém se sešli čtyři z nich, zařazen dodatečně. „Čtyři hlasy stačily, je to nadpoloviční většina. V zastupitelstvu nás původně bylo sedm, ale jeden se před rokem odstěhoval do Frýdku, a dva byli nepřítomni, což však nevadilo,“ konstatoval Gustav Chwistek.

Slavnému rodákovi se do Bruselu nedovolal

Šéf EP o tom zatím neví. „Už jsem volal do Bruselu, ale není jednoduché se s ním telefonicky spojit,“ uvedl Chwistek a dodal, že Buzkovi pošle dopis, v němž ho zároveň pozve na slavnost, která se koná 29. srpna. „Máme oslavy 550 let obce,“ řekl. Starosta doufá, že úhledný dokument k čestnému občanství, pravděpodobně na ručním papíru, bude moci Buzkovi předat osobně.

Předkové polského politika pocházejí ze starého českého rodu Buzků, který se po Bílé hoře natrvalo usídlil ve Slezsku. Dnes žije v jihopolských Gliwicích nedaleko českých hranic. Lidé ve Smilovicích na slavného rodáka rádi vzpomínají. „Je to velmi sympatický člověk,“ poznamenala Maria Labajová. „Pozvali jsme ho sem jako polská menšina, poseděli jsme a hezky jsme si popovídali.“

Dům postavil Jan Szczuka

Jerzy Buzek se narodil v domě č.p. 77. Ve Smilovicích prožil pět let svého dětství. „Narodil jsem se v domě, který postavil můj dědeček Jan Szczuka, jenž byl dlouholetým ředitelem polské školy,“ vzpomíná v životopise. „Sotva 500 metrů odtud dále na jih se začíná terén strmě zvedat a tvoří masív Javorového ve Slezských Beskydech. Tam byla již odedávna polská etnická hranice. Dnes leží tato malá obec, vzdálená několik kilometrů od Těšína a Třince, na české straně hranic…“ Buzek navštívil svůj rodný dům jako polský premiér 16. února 1998, setkal se zde se svým českým protějškem Josefem Tošovským. Pamětní deska, která připomíná jeho narození, byla na zeď domu připevněna 20. září 1999.

Přečtěte si také: Jablunkov má premiérového čestného občana