"Bohužel jsme byli nuceni přistoupit k poslednímu kroku - podání návrhu na exekuci. Jedná se o zhruba 100 občanů, kteří dlouhodobě neplatí poplatek za odpady. Pracovnice obecního úřadu posílaly několikrát výzvy k úhradě, ale všechny byly bez odezvy. Proto postupujeme podle zákona a musíme dlužnou částku vymáhat. Pokud bychom takto nečinili, porušovali bychom zákon o obcích," komentoval situaci starosta Ladislav Olšar.

Exekuční rozhodnutí podle něj zatím obdrželo přibližně 50 lidí, kteří obci dlužili za roky 2006 až 2008. "Jedná se o částku zhruba 50 tisíc korun, která v obecní pokladě chybí," dodal Olšar.

Dluží pětistovku, zaplatí pět tisíc

Obec dlužníky déle než rok písemně vyzývala, lidé však nereagovali. "Nepřišli se dohodnout na řešení. Podle mého názoru počítali s tím, že obec bude bezbranná - a přepočítali se," uvedl Olšar s tím, že k dlužné částce pět set korun se připočítává 5 až 7 tisíc korun nákladů exekutora. "Občané s dluhem uznávají, že udělali chybu, a snaží se ho zaplatit. Jedinou cestou, jak zabránit zvyšování nákladů na exekuci, je rychlé řešení. Pokud přijdou na obecní úřad dluh zaplatit, naše pracovnice se spojí s naším právníkem, který se následně dohodne s exekutorem na zastavení jeho činnosti. Bohužel dlužníci musejí počítat s tím, že se jim dluh dosti prodraží," upozornil Olšar.

V Bystřici si od kroku slibují, že v příštích letech se platební morálka významně zlepší. "Není možné, aby 99 procent občanů řádně platilo za služby, které jim obec poskytuje, a jedno procento občanů na obci parazitovalo. Musíme držet zásadu rovného přístupu ke všem, věřím, že dlužníky v příštích letech nebudeme muset obdobně řešit," řekl starosta.