„Prvním projektem, který se uchází o dotaci Moravskoslezského kraje, je oprava přechodů pro chodce v centru obce, před školou a u „horní“ mateřské školy. Celkové náklady na moderní úpravy přechodů pro chodce byly vypočítány na 1,3 milionu korun,“ řekl starosta Ladislav Olšar s tím, že obec může získat až milionovou dotaci.

Druhý projekt se uchází o dotaci Státního fondu dopravní infrastruktury. Jde o vybudování jednoho kilometru nového chodníku od Bowlingu po hranice s Nýdkem.

„Projekt jsme doplnili o komplexní prvky, jež mají zvýšit bezpečnost na komunikacích v obci. Pokud budeme úspěšní, chceme na dvou místech namontovat jako první v republice zpomalovací polštáře – pryžové kostky, které jsou namontovány na silnici v jízdním pruhu a nutí řidiče zpomalit jízdu vozidla tak, aby se trefili koly svého vozu vně polštáře. Tyto zpomalovací prvky chceme namontovat v několika místech na silnici z centra směr Nýdek a Na Pasekách. Jedná se o rovné úseky silnice, kde řidiči nedodržují rychlost,“ připomněl Olšar.

Pokud obec uspěje, bude se stavět už letos. Celkové náklady činí 10 milionů korun, případná dotace může podle starosty dosáhnout 80 procent požadované částky.