„Chodíme každým rokem. Za zábavou. Líbí se nám tu. Pobavit se s přáteli, jak se komu vede, něco sníst, něco vypít. Probíráme fotbal, hokej, a vzpomínáme i na mladá léta,“ shrnul dvaašedesátiletý důchodce Edvard Mitrenga. U stolu s ním seděl o šest let mladší Jan Majer, který vše okomentoval jedinou větou. „To je naša zem,“ pravil v místním nářečí.

„Já se chci setkat s přáteli, se kterými jsem se neviděla sto let,“ tvrdila vážně teprve sedmnáctiletá Bystřičanka Vladěna Przyczková. V areálu se bavil i třinecký zastupitel Lukáš Wojtas. „Přijel jsem se podívat na místní kulturu, je třeba ji podpořit,“ prohlásil.

Dvacetiletá Lucie Bocková s nabídkou kapel moc spokojená nebyla, přesto soudila, že přijít na Bystřický máj je svým způsobem povinnost. „Určitě je to tradice. Když místní nepřijdou, je to ostuda. Letos je to s kapelama slabé,“ prohodila dívka a zavzpomínala na jednu z akcí, kdy do obce přijeli populární No Name. Přesto i ona později při vystoupení partičky Smokie revival nevydržela netancovat. To Miroslav Heczko byl z revivalu přímo nadšený. „Super, perfektní, jsem spokojený. To nemělo chybu. Smokie je moje parketa, jsem už starší pán,“ vysvětloval padesátník z Vendryně, který podle svých slov sám trochu hraje na sólovou kytaru.

Zajímavý Bystřický máj prožil místní hasič Radek Suchý. „V pátek jsem šel na noční do železáren a od té doby nespím. Teď to bude pomalu 38 hodin,“ pravil unaveně 25letý Suchý. Mladík byl v sobotu dopoledne na hasičské soutěži v Hrádku, kam jej zlákal kamarád, a poté se dozvěděl, že obec chystá večer ohňostroj. „Potřebovali dva lidi na hlídání, tak jsem se přihlásil. Držím se, ale kapku mě to bere. Snažím se neusnout,“ řekl v době, kdy do ohňostroje zbývaly nejméně dvě hodiny. „Zase to dělám pro kolektiv,“ konstatoval Suchý, jenž bydlí ve Smilovicích.

Na školní náměstí dorazil v sobotu i Jindřich Hovorka, někdejší hvězda televizní reality show VyVolení. Přišel v kožichu, pod nímž schovával předmět připomínající dlouhý meč. Kvůli tomu se ocitl v zájmu pořadatelské služby.

Michaela Pustowková z třinecké části Nebory si do Bystřice přijela poslechnout svou olřichovickou kamarádku Terezu Maškovou. „Dechovka je spíše pro starší,“ podotkla patnáctiletá Pustowková. Že má talent, prokázala Mašková například převzatou písní z velkofilmu Titanic.

Bystřický máj nabízí pokaždé bohaté občerstvení, o které se starají všechny místní spolky a organizace. Honební společenstvo Loučka–Bystřice mělo stánek nedaleko pódia. „Miodula nesmí chybět, máme i výbornou uzenou klobásu. Počasí vyšlo a lidi večer přijdou,“ tušil na začátku akce Vladislav Cieslar. Za pultem se zde během akce objevil i starosta sousedního Hrádku a myslivec Robert Borski.

Podle bystřického starosty Ladislava Olšara v souvislosti se stavbou kanalizace nebyla zaznamenána jediná stížnost a cena díla určitě nepřekročí částku ve smlouvě. Snad prý může být i o trošičku nižší. „Proběhlo to hladce, lidé se houfně napojují. Jsme v pohodě,“ prohlásil Olšar, jenž se podle svých slov nebojí ani závěrečných kontrol. Dodal, že sobotní ohňostroj obec připravila právě ke skončené investici, „aby to mělo grády“.