„Všechno je o potřebnosti. My jsme druhá největší vesnice v Česku, polovina menších obcí má nějakou modifikaci obecní policie. Důvodů je mnoho ochrana majetku, zdraví občanů, bezpečnost, parkování, dodržování nočního klidu a podobně. Je toho strašně moc a začalo se to kumulovat," řekl starosta Bystřice Roman Wróbel s tím, že s několika zastupiteli se myšlenku snažil prosadit už před deseti lety. Tehdy se to nepodařilo.

Vyhlášku o zřízení obecní policie zastupitelé obce schválili až letos na svém posledním jednání. Strážníci budou v Bystřici od prvního června 2017.

Podle Wróbela začnou sloužit dva strážníci, z nichž jeden bude velitel. Obecní úřad je zaměstná na plný úvazek. Pracovat ale nebudou v nepřetržitém provozu, vše bude podle Wróbela záviset třeba na roční době například v době letních akcí budou převažovat odpolední či noční směny. „Dáváme si rok na takový monitoring. Úplně optimální varianta by byla, kdyby zastupitelstvo dospělo k dvěma zjištěním. Zaprvé že obecní policie má svou opodstatněnost, zadruhé že nejlepší formou by byla plná verze, která by znamenala nepřetržitý provoz a navýšení počtu strážníků na pět," popsal starosta, podle kterého z obecního rozpočtu předběžně vyčlenili milion korun. Částka zahrnuje jak mzdy, tak náklady na výstroj, přístroje, vybavení nebo úpravy budoucí služebny. V praxi se ale náklady mohou lišit.

Bystřičtí zvolili variantu, kdy obec má své vlastní strážníky. Jinak to funguje třeba v Paskově, který od roku 2012 spolupracuje s frýdecko-místeckou městskou policií.

O pořádek ve městě se starají dva vyčlenění strážníci. „Já jsem skálopevně přesvědčen o tom, že vztah s jiným městem na základě veřejnoprávní smlouvy má určitou logiku, ale myslím si, že sice dražší, ale stokrát lepší model je, když ti strážníci pro to místo dýchají a mají naprostou znalost místního prostředí. Tam je mnohem větší záruka, že ten výkon bude lepší," míní Roman Wróbel.

Zřízení obecní policie hodnotí kladně ředitel bystřické základní a mateřské školy Jan Čechura. Slibuje si od ní mimo jiné lepší ochranu areálu školy. „Problém je v tom, že i ve škole se nám scházeli mládežníci, kteří dělali nepříjemnosti, pili alkohol a kouřili v areálu školy. Neměli se čeho bát, státní policie se nám tady nedostavila, pouze když se něco stalo. Samozřejmě jsem spokojený, že ten krok konečně nastal, protože se o tom mluví zhruba dvacet let. Já to vidím jednoznačně jako pozitivní krok," zhodnotil ředitel. Bystřické teď čeká vyřízení nezbytných administrativních kroků a vypsání výběrového řízení na strážníky podle Romana Wróbela by se uchazeči mohli přihlašovat od poloviny listopadu. V Bystřici by chtěli uchazeče, kteří na podobném postu dříve pracovali. „Optimální varianta by byla, kdyby se nám do výběrového řízení přihlásili uchazeči, kteří už tu způsobilost mají. Kdybychom vybrali uchazeče bez ní, tak je musíme nechat proškolit. A to jsou další tři měsíce, kdy oni tu způsobilost získávají," uzavřel bystřický starosta Roman Wróbel.