Trvají na tom, že vlastník navrhuje zvýšení, které neodpovídá stavu nemovitostí. Mezi nájemníky poprvé přijeli i zástupci firmy CPI Byty. Lidem představili definitivně poslední nabídku na dohodu.

Tvrdá kritika

Do vyjednávání se nově vložilo Sdružení nájemníků ČR (SON), jehož vedení lidem nabídlo pomocnou ruku. Besedu „moderovala“ starostka Věra Palkovská, která musela už v úvodu tlumit vášně v publiku.

„Moc prosím o to, abychom se chovali kulturně,“ reagovala ve chvíli, kdy se směrem k zástupcům CPI ozvaly výkřiky „podvodníci“ a „fuj“.

Do čtvrteční besedy se zapojily desítky lidí. Firmu většinou tvrdě kritizovali. „Vy chcete pouze naše peníze, nic jiného vás nezajímá,“proh­lásila do mikrofonu jedna nájemnice.

„Nechci vás urazit, ale mně to připadá, že se tady někdo nabaluje. V tom bytě bydlím od začátku – a tam není vůbec nic udělané. Opravdu tam bydlíme jak cigáni. Já bych vás velmi ráda pozvala, abyste viděli, jak vypadají sklepy, chodby, okna,“ pravila další žena, která seděla v první řadě

Poslední nabídka

Šéf CPI Zdeněk Havelka lidem představil poslední nabídku – oproti poslednímu návrhu je nájemné pro roky 2012 a 2013 sníženo o 2,5 procenta v každém roce. Podle firmy jde napřesrok o úsporu 50 až 130 korun, v roce 2013 to má být 55 až 155 korun měsíčně, a to podle velikosti bytu.

Havelka dodal, že „každý podepsaný dodatek automaticky znamená vyměněná okna“. Veřejně přislíbil, že do poloviny příštího roku budou všechna okna vyměněna, čímž u některých nespokojenců vyvolal úsměv.

„Na uvedené podmínky se i nadále vztahují výhody pro seniory nad 79 let, kterým na navrhované nájemné v letech 2012 a 2013 poskytujeme dvacetiprocentní slevu,“ zmínil obchodní ředitel firmy CPI Byty Daniel Bacík. „Stejně tak jsme připraveni zohlednit hendikepované nájemníky. V tomto případě ovšem nelze podmínky stanovit plošně na uvedenou skupinu, proto prosíme nájemníky, aby s námi tyto případy řešili individuálně.“

Plíseň a rozpadající se balkony

Lidé si stěžují i na řadu dalších věcí, třeba na plíseň a rozpadající se balkony. Část nájemníků přitom stále doufá, že jim firma byty prodá. „My nechceme nic. Prodejte nám byty takové, jaké jsou, a my vám ukážeme, co z nich uděláme za pět roků,“ křičela v kinosále žena, která žije v Lyžbicích od roku 1953, kdy zde postavili prvních deset bloků. „Všechno je ve strašném stavu. A kde šly ty peníze?“ ptala se.

CPI nechce o prodeji bytů nájemníkům ani slyšet. Místo toho je vyzývá k jednání. „Po mnoha měsících, kdy jsme na straně nájemníků neměli partnera, který by s námi byl ochoten jednat, a místní sdružení veškeré naše snahy blokovalo, nám SON nabídl svou pomoc i zde,“ tvrdí Daniel Bacík. Společnost má na Třinecku celkem 4400 nájemních bytů, z toho bylo 3300 v režimu regulace, a na změně výše nájemného se zatím dohodla s 35 procenty nájemníků.

SON upozorňuje, že řada lidí ani neví, že má nárok na příspěvek

Místopředseda SON Jan Vozárik v kině upozornil, že nájemné 38 korun za metr, které do loňska platilo, je definitivně minulostí. „To už teď nebude určitě,“ pravil a vysvětloval, co zobrazují údaje v mapách nájemného a jaké možnosti lidé při vyjednávání mají.

SON upozorňuje, že řada lidí ani neví, že má nárok na příspěvek. Podle Věry Palkovské se uvažuje o tom, že v blízkosti náměstí TGM bude mít SON prostory, ve kterých sdružení v určitých dnech nájemníkům poradí. „Ale musí o to být zájem,“ zdůraznila.