Mluvčí skupiny CPI Michaela Winklerová oznámila, že s létem nabrala na intenzitě výměna plastových oken v domech, které společnosti patří, a další investice poputují do nových kanalizačních přípojek, střech, balkonů nebo zvýšené bezpečnosti. Uvedla, že plán oprav pro Třinec a Český Těšín počítá v tomto roce s desítkami milionů korun.

Nájemníci bytů CPI stav nemovitostí dlouhodobě kritizují. Vlastník argumentuje tím, že rozsáhlejší investice do bytového fondu jsou podmíněny dohodou o nové výši nájemného. Lidé, kteří dosud nepodepsali, dostali v červnu poslední nabídku na dohodu. Vyjádřit se musí do 31. července. - více ZDE

V případě nájemníků, s nimiž se nepodaří dohodu uzavřít, bude podána žaloba k soudu.

Firma má byty i v jiných částech České republiky, v Třinci je však procento dohod nejnižší. „Na Českolipsku a Litvínovsku máme 98procentní úspěšnost v uzavírání dohod. Na Ústecku se počet pohybuje okolo 80 procent. Zde také probíhá největší objem oprav,“ řekl ředitel společnosti CPI Byty Zdeněk Havelka. Firma nyní uvedla, že v Třinci a Českém Těšíně má nová okna přes 550 domácností.

„Číslo ovlivňuje nižší počet dohodnutých dodatků o navýšení regulovaného nájemného, ale i technická specifika domů s plynovými spotřebiči,“ uvedl Petr Eichler z technické správy společnosti. Podle firmy je pro následující dva roky na základě smluv s tržním nájemným a stávajících dodatků sjednána výměna plastových oken za celkem 40 milionů korun.

V plánu mají opravy střech v Dukelské ulici, dojde prý i na balkony

Havelka uvedl, že nejde pouze o výměny plastových oken. "V tomto roce jsme dokončili napojení 22 domů v třinecké lokalitě Kanada na kanalizaci za 1,5 milionu korun. V plánu je také rekonstrukce plochých střech v Dukelské ulici v domech s číslem 792 a 761 až 771 v celkové výši tří milionů korun nebo oprava balkonů za téměř 8,5 milionu korun. V Pražské ulici v Českém Těšíně řešíme opravu kanalizační přípojky. Zpracováváme například projektové podklady, na jejichž základě bude v roce 2012 zajištěna centrální dodávka teplé užitkové vody pro domy v ulicích Nerudova, Jablunkovská a Reymontova v Třinci s investicí téměř 11 milionů korun. A to není zdaleka všechno,“ tvrdí Zdeněk Havelka.

Firma dosud v Třinci a Českém Těšíně podala 150 žalob na určení výše nájemného u bytů s regulovaným nájemným. „Díky následné dohodě s dotčenými nájemníky již 33 žalob stáhla, počet dohod se navíc každým dnem zvyšuje,“ říká Michaela Winklerová.

Třineckým nájemníkům z bytů CPI začalo před časem radit Sdružení nájemníků ČR (SON). Schůzky se konají v třineckém infocentru. „Zatím je četnost co 14 dní, ale bude to asi každý týden. Zájem je velký. Jsou to „face to face“ schůzky, na jednoho člověka je asi půl hodiny,“ řekla starostka Věra Palkovská. Dodala, že město schůzky zprostředkovává a hradí i náklady. Na setkání se zástupcem SON je ale nutné se objednat prostřednictvím sekretariátu.

Město rovněž na svých webových stránkách www.trinecko.cz zřídilo samostatný odkaz k bydlení. Lidé se mohou dozvědět, ve kterých případech jim může s problémy pomoci stavební úřad. Podle Palkovské jsou k tomu desítky dotazů.