V úsecích mezi autobusovými zastávkami u zámečku a Bumbálkou a také mezi zastávkou Bílá, střed a Konečnou totiž budou s novým jízdním řádem, který vstoupí v platnost o víkendu, zavedeny spoje na objednání.

K běžně používaným symbolům na jízdních řádech se tak přidává symbol telefonu. Ten značí, že takto označené zastávky budou obslouženy pouze po předchozím zavolání na stanovené číslo. Novinka se ale nedotkne všech autobusů, které jezdí až k hraničnímu přechodu na Bumbálce a na Konečnou. V případě Bumbálky půjde o dopolední i odpolední spoj linky 348 v obou směrech, které jezdí jen v pracovních dnech. O víkendech a svátcích, kdy do oblasti proudí řada turistů, budou autobusy jezdit klasicky. Co se týká linky 349, která pendluje mezi středem Bílé a osadou Konečná, se ke spojům na objednání budou řadit pouze ty, které v dosavadním jízdním řádu vůbec nebyly. Konkrétně půjde o jeden ranní a večerní spoj v obou směrech.

NĚKDE UŽ TO FUNGUJE

V kraji půjde o novinku, například cestující v Královéhradeckém, Plzeňském a Jihočeském kraji se ale s takovou situací už setkali. „Důvodem je minimální využívání, a to zejména v závislosti na počasí. Nechtěli jsme spoje zrušit zcela, ale nastavit takovéto podmínky, které se buď vžijí, nebo ne. V jiných krajích to už několik let funguje, tak by mohlo i v našem. Zavedeme, uvidíme, vyhodnotíme,“ řekl Deníku Aleš Stejskal, jednatel společnosti Koordinátor ODIS, která spravuje Integrovaný dopravní systém Moravskoslezského kraje ODIS.

SYMBOL TELEFONU

V praxi to bude fungovat tak, že pro spojení ze zastávky označené symbolem telefonu je nutné spoj objednat nejpozději čtyřicet minut před pravidelným odjezdem z výchozí zastávky, případně stejnou dobu před odjezdem ze zastávky Bílá, zámeček při jízdě směrem na Bumbálku. „Cestující budou o změně informováni mimo jiné letákem v autobuse a samozřejmě na všech dotčených zastávkách,“ doplnil Aleš Stejskal ze společnosti Koordinátor ODIS. Například na jedenáctikilometrové trase z centra Bílé k hraničnímu přechodu na Bumbálce je celkem šest zastávek.

Starosta Bílé Tomáš Kubačák včera řekl, že ho chystané novinky překvapily. „Požadovali jsme změny jízdních řádů, aby naši obyvatelé nemuseli docházet tak daleko. Chtěli jsme zvýšit frekventovanost spojů mezi zastávkami Bílá, střed a Bílá, zámeček,“ uvedl starosta s tím, že požadavkům obce bylo v tomto ohledu částečně vyhověno.

Ilustrační foto.
Jízdní řády se o víkendu promění