Krátké, nebo dlouhé vlasy? Blondýnky, nebo brunetky? Podle ředitelky soutěže Česká Miss Michaely Maláčové rozhodně neupřednostňují jeden vybraný typ dívek. „Naopak, snažíme se, aby finálová dvanáctka byla takovým průřezem mezi dívkami,“ říká Maláčová. V neděli společně s dalšími porotci vybírala adeptky na novou Českou Miss 2009. Po Praze a Brně se poslední ze tří castingů konal v ostravském hotelu Imperial. O hezké dívky tu nouze nebyla. „Rozhodně jsou mezi nimi takové, u kterých vidím, že mají cestu do finále otevřenou,“ konstatovala Maláčová.

Dívky se nejdříve porotě představily ve svém civilním oblečení, poté porota vybrala třiatřicet nejlepších, které se předvedly v plavkách. Polovina z nich absolvovala závěrečnou část castingu, a to pohovor.

„Důležitý je nejen pěkný vzhled, ale aby se dívky uměly i prezentovat,“ řekla Maláčová. Dívky proto pohovořily o svých zájmech, jaké cizí jazyky umějí, i jestli už mají zkušenosti s modelingem. Exkluzivní smlouva s některou modelingovou agenturou by mohla ale být v soutěži na škodu. „Limitovala by dívku v kontaktu s naší agenturou,“ vysvětlila Maláčová.

Vedle ředitelky soutěže zasedali v Ostravě v porotě také bývalé finalistky soutěže krásy, zástupci modelingové agentury, fotografka soutěže, zaměstnanci agentury Miss Marketing a televize Nova.

„Mám pro dívky připraveno i pár záludných otázek, abych viděla, jestli mají smysl pro humor či jestli působí přesvědčivě, nebo zakřiknutě,“ prozradila Maláčová. Jak ale říká, nejvíce oceňuje upřímnost. „Hodně dívek se stylizuje do role hodných dívek, které se přihlásily do soutěže proto, že chtějí spasit svět. Já mám ale raději ty upřímné typy, které říkají, že to chtěly zkusit a třeba i vydělat peníze v modelingu,“ zdůraznila Maláčová. „I když se některé z finalistek poté charitativními akcemi zabývají, rozhodně to není první důvod, proč se hlásí do soutěže krásy,“ vysvětlila.

Promenádu v plavkách absolvovala například také devatenáctiletá Marcela Grünspanová z Opavy. Proč se hlásí na Českou Miss? „Chtěla jsem zkusit něco nového i zvýšit si sebevědomí. Také jsem chtěla zjistit, jaký je ten svět modelingu,“ říká devatenáctiletá slečna, která studuje soukromou střední podnikatelskou školu. Konkurence je ale podle ní velká. „Velká skupina dívek už má předchozí zkušenosti s modelingem či podobnými soutěžemi,“ podotkla Grünspanová.

Semifinále soutěže se koná 8. prosince, kdy se dívky utkají o postup mezi nejlepších dvanáct. Finalistky pak v lednu příštího roku čeká soustředění v exotické Keni. O tom, která z nich získá korunku České Miss 2009, se rozhodne 28. února příštího roku během finálového galavečera v prostorách ruzyňského letiště v Praze. Vítězky získají ceny za více než pět milionů korun.