Vyřídit občanský průkaz nebo cestovní pas na frýdecko-místeckém magistrátu je pro mnohé občany noční můra. V létě si totiž lidé obnovují či zřizují nové cestovní doklady kvůli cestám do zahraničí, což vede k neobvykle vysokým čekacím dobám u přepážek.

Situaci ztěžuje i fakt, že do Frýdku-Místku si jezdí vyřizovat doklady lidé z okolních větších měst v naději, že tady bude čekací doba kratší. „Přišel jsem půl hodiny před otvírací dobou a přede mnou bylo skoro padesát lidí. Zkoušel jsem to i den předtím odpoledne, ale už mě nepřijali kvůli plné kapacitě,“ posteskl si muž z Frýdku-Místku, který si nepřál být jmenován. „V současné době je v úřední dny, tedy pondělí, středu a čtvrtek, odbaveno zhruba šest stovek klientů. Například v listopadu si týdně vyřizuje doklady o čtyři sta lidí méně,“ komentuje situaci na úřadech mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Jana Matějíková také připomíná, že magistrát nabízí možnost objednat se k vyřízení i převzetí dokladů mimo úřední dny, tedy i v úterý a pátek. „Objednání je možné telefonicky na číslech 558 609 455 nebo 558 609 458,“ uvádí Matějíková, která však dodává, že nejbližší volný termín pro objednání se je prvního září. Lidé také mohou využít webových stránek magistrátu, kde lze sledovat, zda je jejich doklad možné vyzvednout.

Někteří lidé jsou natolik rozčarování, že na odboru dopravy, kde se vyřizují řidičské průkazy je prázdno, zatímco na odboru vnitřních věcí není dostatek kapacit. „Počet přepážek je daný Ministerstvem vnitra, u nás jich je pět. Agenda odboru dopravy a odboru vnitřních věcí je naprosto odlišná a proto se úředníci nemohou vzájemně zastoupit,“ vysvětluje mluvčí Jana Matějíková. „Úředníci za přepážkou dělají vše pro to, aby lidé strávili na úřadě co nejméně času,“ obhajuje práci úředníků Jana Matějíková.

MICHAELA LEBEDÍKOVÁ