V podchodu u vlakového nádraží si tak bude moct kdokoliv zahrát. „Piana na ulici jsou fenoménem posledních let. Stále častěji se objevují na nejrůznějších veřejných prostranstvích a lidé na ně také stále častěji hrají. Svého druhého klavíru se dočkal také Frýdek-Místek. Busking, tedy pouliční umění, se tak rozšíří i do Frýdku,“ řekl Jakub Tichý, ředitel městské organizace KulturaFM.

Té se podařilo sehnat vhodný nástroj, který je odolnější vůči náročným podmínkám, zvláště vlhku a změnám teplot. „Těžké podmínky venkovního provozu zvládnou jedině celopancéřová piana, jejichž litinový rám zahrnuje i prostor ladících kolíků. Takové nakonec dostalo město k dispozici od pana Petera. A tímto bych mu chtěl za všechny hráče i posluchače na nádraží ještě jednou poděkovat,“ podotkl Jakub Tichý.

Několik skladeb při slavnostním zahájení provozu nového piana zahrálo hukvaldské duo Pokustone. „Přemýšleli jsme, které místo ve Frýdku by bylo pro umístění piana zajímavé, a jsme moc rádi, že se nám podařilo dohodnout s Českými drahami na jeho umístění v podchodu pod kolejištěm frýdecké železniční stanice. Stejně jako křížový podchod jde o frekventované místo, kterému takové oživení přidá na útulnosti i zajímavosti,“ dodala Michaela Davidová z KulturyFM.

Novinka v křížovém podchodu vyvolala před dvěma lety kladný ohlas, lidé si za klavír od té doby sedají a kolemjdoucí se zastavují, aby si jejich hru poslechli. Nástroji ale nesvědčily podmínky v podchodu, tedy zima a vlhko. Rozlaďoval se, občas nefungovaly některé klapky. KulturaFM jej proto loni na jaře vyměnila. Kvůli nepříznivým podmínkám byl nástroj nedávno odvezen do opravny, teď už je ale zpátky na místě. Všechny jeho klapky jsou funkční a tóny ladí.

Budova bývalé Moravia banky v sousedství Národního domu už patří městu.
Vznikne u Národního domu nový multifunkční sál?