Právě v těchto dnech byl v rehabilitačním centru zahájen zkušební provoz očisty duše tmou. Pro tuto terapii byly speciálně upraveny prostory bývalého obchůdku v areálu lázní. Celosvětově populární extrémní terapii si nyní po sedm dnů na vlastní kůži zkoušela pod vedením psychologa Andrewa Urbiše první dobrovolnice Hana Holčáková. Psycholog sám ji pak v absolutní tmě vystřídá na delší čas, aby pomohl doladit všechny detaily zařízení pro neobvyklou léčebnou kůru. Oficiální provoz odstartuje v dubnu letošního roku. Půjde prý teprve o druhé zařízení svého druhu v Evropě.

„Žena, které se rozhodla léčbu otestovat, patří k mým dlouhodobým pacientkám a zvládla už několik netradičních technik. Proto jsem si ji vybral. Na testování této metody je potřeba mít určité zkušenosti,“ pověděl Andrew Urbiš. Dobrovolnice měla při terapii k dispozici psací stroj, na kterém umí psát i poslepu, aby mohla zaznamenávat své pocity. Hana Holčáková absolutní temnotu opustila před několika dny a tvrdí, že se cítila skvěle: „Vyřešila jsem si tam sama se sebou problémy, které mě trápily. V poslední době se na mě sypaly starosti jedna za druhou. Hodně jsem se zklidnila. Překvapilo mě, když jsem doma zjistila, že lépe slyším i vidím. Přesto si myslím, že sedm dní je málo. Chtělo by to možná ještě týden. Zvláštní je, že i když jsem hodně jedla, zhubla jsem tři kila,“ pověděla dobrovolnice.

„Samostatná budova pro terapii je odhlučněná celoplášťovou izolací, součástí je i účinný vzduchotechnický systém. Vybavení s ústředním topením a komplexním sociálním zařízením může konkurovat prvotřídnímu hotelu. Klient má k dispozici cvičební stroj Orbitrek a pohodlný nábytek včetně postele se speciální matrací,“ prozradil Andrew Urbiš. Dodal, že k jídlu klienti mají nutričně bohatou tekutou stravu, která obsahuje denní doporučený přísun energie a živin, včetně minerálních látek, vitamínů a stopových prvků.

„Terapie je vhodná pro všechny, kdo žijí v trvalém napětí, přetížení a jiných náročných životních podmínkách. To znamená pro manažery, politiky, pro osoby trpící syndromem vyhoření. Lze ji také využít i k tréninku zvládání zátěžových situací. O pobyt ve tmě je už nyní velký zájem,“ dodal psycholog, který sám minulý rok strávil deset dnů v absolutní tmě ostravského protiatomového kry­tu.

„Léčba tmou patří k metodám sebepoznání. Nepřítomnost vnějších podnětů způsobuje, že nejprve duševní, potom energetické a nakonec spirituální zkušenosti se stávají čím dál zřetelnější. Vytrácí se cit pro den a noc, člověk vícekrát usíná a probouzí se, stírá se rozdíl mezi snem a realitou,“ popsal Andrew Urbiš. Pobyt v tichu a temnotě by měl člověka zklidnit.