Dosluhující objekt, který zde stojí již více než 120 let, dávno nevyhovuje modernímu cestování. „Půjde o zásadní změnu. Především z důvodu zajištění budoucího, bezbariérového přístupu pro cestující s tělesným postižením a s ohledem na umístění zastávky v podhorském prostředí se investor – Správa železniční dopravní cesty – po konzultaci s architektem rozhodl pro zbourání dosluhující budovy a její nahrazení zcela novou stavbou,“ říká starosta obce Pavol Lukša. „Už přípravě projektu jsme s ohledem na jeho význam i nadčasovost věnovali opravdu velkou pozornost,“ dodává.

„Čeladná tak získá další zajímavou budovu, která poskytne standardní služby a přístřeší cestujícím, kteří jsou zatím odkázáni na nehostinné prostředí objektu sloužícího více než sto let,“ je přesvědčen starosta. Kromě čekárny s navazujícím hygienickým zařízením pro cestující bude v krytém venkovním prostoru pro cestující i místo pro úschovu jízdních kol.

Projekt výstavby nové čeladenské železniční zastávky navazuje na další významné projekty v rozvoji dopravní infrastruktury. Na vjezdu do obce na křižovatce u kostela už nyní probíhá výstavba moderního kruhového objezdu. První čeladenský „rondel“ má v blízké budoucnosti zvýšit bezpečnost dopravy a zajistit plynulý průjezd obcí na frekventovaném tahu z Frýdlantu nad Ostravicí do Kunčic pod Ondřejníkem. Zprovozněn by měl být koncem července. Jde o investici Moravskoslezského kraje ve výši zhruba dvanáct milionů korun.

Na tento projekt navazuje odvodnění hlavní silnice II/483 procházející Čeladnou v úseku 850 metrů od křižovatky u kostela až do prostoru křižovatky se silnicí směrem na Podolánky. I tato stavba už je v plném proudu, bude realizována po etapách s termínem dokončení v listopadu 2009. Investorem je také Moravskoslezský kraj a její celkové náklady se pohybují okolo 23 milionů korun. „Jako každá stavba na frekventované komunikaci si i tyto stavby vyžádají určitá dopravní omezení. Chtěl bych proto požádat veřejnost o trpělivost a toleranci po dobu jejich výstavby. Výsledný efekt, kterým bude významné zvýšení dopravního komfortu a bezpečnosti v obci Čeladná, za tyto dočasné komplikace určitě stojí,“ upřesňuje starosta Pavol Lukša.

Ve fázi příprav je také projekt na vybudování několikakilometrové komunikace pro pěší na frekventované trase z centra Čeladné k Beskydskému rehabilitačnímu centru, po kterém lidé často volají. S ohledem na parametry stavby a územní podmínky, ve kterých bude realizována, jde o technicky poměrně náročnou stavbu. Po jejím dokončení se však výrazně zvýší bezpečí a komfort pro pěší.