Jen co v obci spustili zkušební provoz fotovoltaických panelů na střeše základní školy, které zajistí její energetickou soběstačnost a pomohou i s dodávkou energie dalším obecním objektům, přichází Čeladná s dalším projektem na zvýšení topné nezávislosti. Vytříděný kuchyňský odpad se bude svážet do bioplynové stanice, kde z něj vyrobí elektrickou energii a teplo.

Jak se naučit třídit

Do ojedinělého projektu, který spustilo Beskydské informační centrum, se zapojuje 1400 domácností. Ty už společně vytřídily téměř osm tun odpadů z kuchyně. Rostlinný i živočišný kuchyňský odpad uložily do speciálních popelnic.

Fotovoltaická elektrárna na střeše ZŠ Čeladná, 10. dubna 2024, Čeladná.
V Čeladné instalovali na střechu školy solární panely. Je nyní soběstačná

„Analýza odpadu, kterou provedli odborníci ze společnosti JRK, ukázala, že jsme se v obci ani po letech nenaučili příliš dobře třídit odpad, a tak za něj zbytečně platíme více, než je nutné. Vzhledem k tomu, že největší podíl připadá na biologicky rozložitelný odpad, tak věříme, že jeho tříděním snížíme množství odpadu mířícího na skládku,“ vysvětluje starosta Pavol Lukša

Speciální sada na třídění

Jak projekt funguje? V obci je umístěno 30 popelnic na kuchyňský odpad o objemu 120 litrů. Každá domácnost v lokalitě dostala sadu na třídění a s její pomocí pak třídí veškerý kuchyňský odpad rostlinného i živočišného původu. Vynáší ho kompostovatelných pytlích do nejbližší velké popelnice k tomu určené.

Hokejistům Třince se v 6. semifinále play-off extraligy se Spartou povedl fantastický obrat.
Třinec předvedl senzační obrat, byl vteřinu od vyřazení! Rozhodne se v Praze

Sety zdarma

Lidé v obci získali třídící sety zdarma díky dotaci od Moravskoslezského kraje. Ty jsou určeny pro obyvatele bytových domů i těch rodinných. Čeladné je partnerem společnost JRK. Projekt je součástí komplexní proměny odpadového hospodářství obce.